Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi dziennikarze polecają książki

Redakcja
Przeciętny Polak coraz rzadziej sięga po książkę. Łatwiej bowiem obejrzeć film, wysłuchać audiobooka, niż użyć własnej wyobraźni do stworzenia opisanego świata.

Są jednak ludzie, którzy nigdy nie zamienią dobrej książki na żadne z mediów elektronicznych. Wśród nich są studenci dziennikarstwa. Zapytałam więc jakie pozycje przeczytali ostatnio, i które z nich polecają innym. Oto kilka z nich.

"Dlaczego mężczyźni kochają zołzy" Argov Sherry - Jest to poradnik psychologiczny, napisany pół żartem, pół serio. Bardzo przyjemna książeczka dla niezależnych kobiet i tych, które chcą nimi być. Zawiera wiele zabawnych historii z życia znajomych autorki. Uprzedzam jednak, że ta książka może zmienić nastawienie do życia. Po jej przeczytaniu zwiększa się mobilizacja do samorealizacji, nie ma się już ochoty na bycie kurą domową - Wioleta (l.21), studentka Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.

"Dyplomacja" Henry Kissinger - To najlepsza i najbardziej wyczerpująca książka na temat stosunków międzynarodowych, jaką czytałam. Jej największą zaletą jest to, że przedstawia wydarzenia dokładnie i ciekawie, z perspektywy wszystkich uczestników danego epizodu. Dzięki temu odkrywamy, że historia może być wciągająca i logiczna, że to nie tylko zbiór dat, ale przede wszystkim przyczynowo-skutkowy ciąg wydarzeń. Dużą zaletą "Dyplomacji" jest też wzbogacenie historii o biografie postaci. Dowiadujemy się jakie cechy osobowości, jakie skłonności i fobie miał dany bohater. Odkrywamy, że życiorys i charakter danej osoby pozwala przewidzieć, jak się ona zachowa, a następnie jak zachowa się cały naród. Bardzo interesująca książka! Naprawdę polecam! - Agata, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Druga Wojna Czeczeńska" Anna Politkowska - Autorka koncentruje się na ludzkich historiach Czeczeńców i Rosjan uwikłanych w wojnę. Brak "frontowych" relacji, tylko obraz współczesnej Czeczenii - bezprawie, dehumanizacja, nędza i hipokryzja ze strony władz rosyjskich. - Mateusz (l.22), student UP Jana Pawła II w Krakowie.

"Dom nad Rozlewiskiem" Małgorzata Kalicińska - Książkę kupiłem mamie na Mikołajki. Jednak ciekawiło mnie, dlaczego tak bardzo chciała ją mieć. Postanowiłem ją przeczytać. Książka opowiada o młodej kobiecie, Małgorzacie, która przytłoczona gwarnym i zabieganym światem, ucieka do rodzinnego domu na wsi, by spotkać się z matką, której dawno nie widziała. Tam przechodzi przemianę. Dawna kobieta dystyngowana, pracująca w mediach zmienia się w osobę żyjącą w zgodzie z naturą, która wielbi przyrodę, rozkoszuje się wiejskimi specjałami i nie boi się ubrać gumiaków. Jest aktywna i przyjacielska. Książka uczy pokory i pokazuje wieś nie jako miejsce zacofane, ale takie, gdzie może odpocząć dusza i ciało. Wszystkim nam potrzebne jest takie Rozlewisko i każdy może je stworzyć, a opisy przyrody i przepisy kulinarne są wręcz cudowne. Oglądałem również adaptację tej powieści w telewizji. Książka jest zdecydowanie lepsza. - Bartłomiej (l.21), student UP Jana Pawła II w Krakowie.

"Modlitwa za Owena" John Irving - Jest to opowieść o dorastaniu w latach 50. i 60. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Jest to również opowieść o przyjaźni z niezwykłym człowiekiem, jakim jest tytułowy Owen Meany, będącym kimś w rodzaju mesjasza, mającego oczyścić amerykański naród. Świetna książka, napisana lekkim i wciągającym stylem Irvinga. - Kuba (l.21), student Uniwersytetu Gdańskiego.

"Wtajemniczenie do hermetyzmu" Franz Bardon - Jest to praktyczny podręcznik magii opierającej się na uniwersalnym kluczu filozoficznym. Przeczytanie i zrozumienie tej książki daje czytelnikowi intelektualną satysfakcję. Moim zdaniem pozycja jest trudna i fachowa, ale zarazem ciekawa i niekonwencjonalna. Z pewnością poszerza świadomość mentalną. - Paulina (l.22), studentka Uniwersytetu Łódzkiego.

"Marina" Carlos Ruiz Zafon - Piękna powieść, przepełniona niezwykłą atmosferą Barcelony sprzed 30 lat. Autor potrafi w piękny sposób przedstawić emocje i kreować rzeczywistość na różne sposoby. Można stwierdzić, że Zafon sytuuje się pomiędzy Dostojewskim a Duma. To mój ulubiony iberyjski pisarz po Jose Saramango. - Mateusz (l.22), student UP Jana Pawła II w Krakowie.

Ja osobiście polecam książkę pod tytułem "Moja Afryka" nieżyjącej już Kingi Choszcz. Jest to pamiętnik z zapiskami, które powstały podczas jednej z jej wypraw. Piękne opisy przyrody, charakterystyka spotkanych tam osób, wspomnienia sytuacji zabawnych, ale również i trudnych dla samotnej podróżniczki, w dodatku młodej kobiety. Wszystko to sprawia, że po przeczytaniu książki ma się ochotę wyruszyć w podróż do Maroko i innych państw afrykańskich.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto