Facebook Google+ Twitter

Młodzi gromczanie bardzo lubią zimę

Tegoroczna, prawdziwie zimowa aura zachęcała dzieci z Gromca do zabaw na świeżym powietrzu.

"Orły" na śniegu / Fot. Lidia Płatek- Jedną z nich był udział w kuligach - takich prawdziwych, w których sanie ciągnięte są przez konie. Sanki nie zawsze sunęły po śniegu na płozach, czasem „bokiem”, a czasem wręcz „do góry płozami”, a uczestnicy kuligu zaliczali kąpiel śnieżną. Później oczywiście trzeba było kulig dogonić i w biegu dosiąść swoich sań. Nikt jednak nie narzekał na tę niedogodność. Wręcz przeciwnie, wywrotka była także atrakcją - relacjonuje Lidia Płatek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gromcu.

- Zabawy na śniegu - śnieżki , malowanie „orłów” całym ciałem, wspólne śpiewanie i oczywiście podziwianie lasu i pól otulonych białym puchem wprawiały wszystkich we wspaniały nastrój. Jedna z grup miała okazję zobaczyć przebiegające przez pola stadko siedmiu sarenek….

Zabawy zimowe / Fot. Lidia PłatekJak staropolski zwyczaj każe, kuligi odwiedziły gościnne „dwory” gromieckie, gdzie gospodarze zapewnili miejsce przy ognisku, możliwość upieczenia kiełbaski i gorącą herbatę z miodem i cytryną. Zaraz po kuligu uczestnicy białego szaleństwa umawiali się na podobną zabawę za rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Młodość ma swoje prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.