Facebook Google+ Twitter

Młodzi i genialni.Laureaci konkursów przedmiotowych

Michał Borawski z SG nr 8 STO w Białymstoku od dziecka pasjonuje się matematyką. W ciągu kilku miesięcy opanował program trzech klas gimnazjum i znalazł się gronie laureatów konkursu wojewódzkiego z tego przedmiotu.

 / Fot. zss sto / Fot. zss sto / Fot. zss sto / Fot. zss stoZ roku na rok rośnie liczba uczniów biorących udział w konkursach przedmiotowych - wynika z danych Podlaskiego Kuratorium Oświaty, które we wtorek podsumowało Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów gimnazjów. W sumie w 14 konkursach wzięło udział prawie 19 tysięcy uczniów. Ale tylko 4 proc. z nich – 703 uczestników - zyskało tytuł laureata.
Szczególnie imponujące osiągnięcia ma pierwszoklasista SG 8 STO - Michał Borawski- laureat konkursu matematycznego. By zwyciężyć musiał w ciągu kilku miesięcy opanować materiał z trzech klas gimnazjalnych.
- Tym większa satysfakcja, że się udało – cieszy się Michał. – Matematyka to przedmiot, który lubię od dziecka i jego nauka po prostu łatwo mi przychodzi. Zdobyłem laury już w kilku konkursach np. Kangur, Alfik, Oxford, Multitekst, Pangea. W matematycznym konkursie kuratoryjnym biorę udział od 4 klasy podstawówki - w klasie VI uzyskałem maksymalna liczbę punktów na każdym etapie. Do moich sukcesów bardzo przyczyniły się moje nauczycielki matematyki z podstawówki i gimnazjum. W gimnazjum zaproponowano mi indywidualny program nauczania, a także zajęcia z matematyki i fizyki w miejskim projekcie "Talenty XXI wieku". To wszystko wpłynęło na ten ostateczny sukces.
A jak wyglądała droga do sukcesu?
- Michał umiał świadomie wykorzystać swoje wyjątkowe zdolności matematyczne podczas przygotowań do konkursu – opowiada Agata Baczewska, matematyczka z SG nr 8 STO. - Pozwolił pokierować poszczególnymi etapami przyswajania wiedzy. Wystarczyło mu omówienie nowej partii materiału z zakresu wymagań konkursu, rozwiązanie kilku typowych zadań, a później szybkie przeniesienie do rozwiązywania problemów na poziomie konkursowym. Moje zadanie polegało na zachęcaniu go do tak ciężkiej pracy. Będąc w klasie pierwszej nie miał presji, że musi w tym roku zdobyć ten laur. Przeszliśmy przez whszystkie działy na tyle, na ile pozwalał ograniczony czas, ale motorem tego wszystkiego była umiejętność Michała wykorzystania tego, co już wie, pracowitość i krytyczne spojrzenie na zadania.

Ale Michał nie jest jedynym laureatem w swojej szkole. Społeczne Gimnazjum nr 8 STO z Białegostoku, które – mimo, że liczy tylko 107 uczniów - ma w tym roku 25 laureatów i 11 finalistów konkursów przedmiotowych. Dobry wynik to m.in. efekt jej indywidulanego podejścia do każdego ucznia – możliwość rozszerzania zainteresowań w kołach przedmiotowych, indywidualny tok nauczania czy konsultacje z nauczycielami.
- Najważniejszą naszą zasadą jest dobrowolność, nikogo nie zmuszamy do uczestnictwa w konkursach, nawet najlepszych, jeśli rozumiemy ich decyzję – mówi Ewa Drozdowska, dyrektor szkoły. - W klasach pierwszych gimnazjum wprowadziliśmy podział na grupy matematyczne – w zależności od stopnia zaawansowania uczniów. Tak, jak w języku angielskim. W końcu matematyka to też język i są osoby które lubią się go uczyć. Po roku mogę stwierdzić, że eksperyment się udał i będzie kontynuowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nieprecyzyjnej sformułowanie: nauczyciele - jesli nie rozumieją - namawiają do udziału w konkursach. Zmusić raczej nikogo się nie da:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Najważniejszą naszą zasadą jest dobrowolność, nikogo nie zmuszamy do uczestnictwa w konkursach, nawet najlepszych, jeśli rozumiemy ich decyzję – mówi Ewa Drozdowska, dyrektor szkoły./

Przypuśćmy, że nauczyciele "nie zrozumieli" decyzji jakiegokolwiek ucznia.
Wówczas wszystkich zmusili. Ale naczelna zasada "dobrowolności" - została zachowana ;)

A poważniej - gratulacje!
Dla Michała - szczególne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.