Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26059 miejsce

Młodzi lekarze w Radomiu zaczęli głodówkę

Kilkunastu radomskich lekarzy stażystów i rezydentów ze szpitala na Józefowie rozpoczęło dziś głodówkę. W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko obciążeniu ich odpowiedzialnością za ludzkie życie po odejściu z pracy doświadczonych kolegów.

Głodówkę podjęli lekarze stażyści i rezydenci ze szpitala na Józefowie / Fot. Grzegorz StępieńZa trzy dni przed upłynie termin wypowiedzeń 139 medyków. Młodzi lekarze zamierzają głodować do czasu podpisania porozumienia miedzy dyrekcja a lekarzami, którzy chcą odejść z pracy. – To jest nasz akt desperacji, bo zostawia się nas samych sobie, bez zabezpieczenia radiologicznego. Każe nam się podejmować decyzje co do życia i śmierci, a tego nie jesteśmy w stanie znieść – mówi Katarzyna Wiśniewska z oddziału chirurgii dziecięcej szpitala na Józefowie.

Głodujący mówią wprost, że nie chcą szafować ludzkim życiem, boją się samodzielnego podejmowania decyzji o tym, którego pacjenta przyjąć, a którego odesłać do innej placówki. Do tej pory robili to pod okiem doświadczonych kolegów. – Po wojnie zawsze jest Norymberga, a wtedy my będziemy ofiarami, jeśli pacjent lub jego rodzina oskarży nas o podjęcie złej decyzji, bo to nasza pieczątka będzie widnieć na dokumentach – tłumaczy Andrzej Kozera z oddziału wewnętrznego I lecznicy na Józefowie.

Głodówkę rozpoczęło w Radomiu kilkunastu lekarzy. Systematycznie mają dołączać do nich koledzy, którzy zejdą z dyżurów. Na listy chętnych do głodówki wpisało się ponad 40 osób. – Z naszych wyliczeń wynika, że w poniedziałek zostanie w szpitalu tylko 38 lekarzy – mówi Julian Wróbel, szef Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Radomiu. Dodaje, że choć wymówień nie złożyło 106 medyków, to i tak większość nie przyjdzie do pracy. Głodujący odejdą na zwolnienia lekarskie, a kilkanaście młodych matek wystąpiło o urlopy wychowawcze od 1 października.

Dyrektor szpitala szuka rozwiązań problemu. Dzisiaj pojechał na spotkanie do wojewody. Lecznica na Józefowie nie jest jedyną, w której rezydenci głodują. Dzień wcześniej taką formę protestu podjęli ich koledzy z Końskich. Dołączyli do nich także młodzie pracownicy szpitala psychiatrycznego przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie.
Wszyscy z tego samego powodu.

Magdalena Sulich-Kosiec, Nasze Miasto

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

zdecydowałem się dać plus za całokształt materialów które poświęciłaś Magda sytuacji w Radomiu. To bardzo ważne, że ciągle monitorujesz sytuację. Tak ma być! czekam na kolejne ralacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież strajkują myśląc o swoim interesie a nie interesie pacjenta. Lekarz to już nie misja i szczególna pozycja społeczna tylko zwykły zawód - jak brukarz, grabarz albo akwizytor. Całe to ich gadanie o szczególnej etyce zawodowej, odpowiedzialności, poświeceniu, dobru pacjenta to czysty cynizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.