Facebook Google+ Twitter

Młodzi łodzianie sięgają po Biblię!

21 kwietnia 2009, w Łodzi odbył się etap diecezjalny XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Inicjatywa przyciąga coraz więcej młodych osób, które z zapałem podejmują się pogłębionego studium nad tą wyjątkową Księgą.

Sonda

Czy sięgasz po Pismo Święte?

Spotkanie uczestników etapu diecezjalnego XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej / Fot. M. KluczyńskiPierwsze miejsce zajął Grzegorz Gajda, tegoroczny maturzysta z I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Tym samym można powiedzieć, że obronił tytuł najlepszego, ponieważ w zeszłorocznej edycji także zajął najwyższe miejsce. Niewątpliwym sukcesem może radować się ksiądz Marcin Czajkowski, katecheta Grzegorza w łódzkim Liceum im. M. Kopernika. Uczniowie tej szkoły, pod kierunkiem ks. Czajkowskiego, od lat zajmują czołowe miejsca w etapie diecezjalnym i uczestniczą w ogólnopolskich finałach konkursu. Ksiądz Marcin Czajkowski jest także duszpasterzem środowiska naukowego w Łodzi.

Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i finału ogólnopolskiego. Młodzi chętnie sięgają po Biblię. Z roku na rok obserwuje się coraz większe zainteresowanie młodzieży udziałem w tym projekcie. W eliminacjach szkolnych konkursu, łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" odnotował 1050 uczestników, reprezentujących 60 szkół, z czego do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 116 osób.

Tegoroczny zakres merytoryczny obejmował Ewangelie Synoptyczne, czyli według św. Mateusza, św. Marka i św. Łukasza. Etap diecezjalny składał się z dwóch części. Pierwsza polegała na udzieleniu w ciągu 45 minut odpowiedzi na 45 pytań testowych. Były to zarówno pytania wyboru, jak i problemowe. Druga część tego etapu, to część ustna. Zgodnie z regulaminem, kwalifikuje się do niej siedem osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów w części pisemnej. Następnie w drodze pytań losowanych przez uczestników, wyłania się ścisłą trójkę.

 / Fot. M. KluczyńskiZ Grzegorzem Gajdą, na finał do Niepokalanowa (8-9 czerwca 2009) pojadą także Tomasz Piotrowski z II LO im. S. Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim (laureat II miejsca) i Barbara Kołakowska, uczennica XX LO im. Juliusza Słowackiego w Łodzi, która zajęła trzecie miejsce. Laureaci zostali nagrodzeni m.in. odtwarzaczem DVD i mp3 oraz akcesoriami komputerowymi i upominkami książkowymi.

W ramach dodatkowej nagrody, ale i przygotowania do czerwcowego finału Konkursu, Basia, Grzegorz i Tomek, pojadą w maju na dwudniowe, ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią w Częstochowie.

Honorowy patronat nad etapem diecezjalnym w Łodzi, objął metropolita łódzki, ks. dr Władysław Ziółek. Pracom łódzkiej komisji konkursowej przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski. Zmagania uczestników oceniał także biblista, ks. dr Marek Wochna z Uniwersytetu Kard. St. Wyszyńskiego i ks. dr Jacek Kasprzak, prefekt w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym.

Laureatom trzech pierwszych miejsc w finale XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, swoje drzwi bez egzaminów wstępnych otworzy Katolicki Uniwersytet Lubelski. Uczelnia ufunduje indeksy na kierunek teologiczny, ale także do wyboru, na historię, filozofię czy historię sztuki. Podobnie Uniwersytet Kard. St. Wyszyńskiego, który przygotuje indeksy na teologię.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Organizacja skupia świeckich katolików w całej Polsce, wypełniając swoją misję w sferze kultury, edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.