Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12414 miejsce

Młodzi ludzie coraz częściej wybierają drogę politycznej kariery

Mam dzisiaj przyjemność rozmawiać w Wieluniu z Patrycją Grajoszek oraz Łukaszem Lewandowskim, przedstawicielami Forum Młodych PiS Wieluń - najpopularniejszej obecnie w Polsce "młodzieżówki" Prawa i Sprawiedliwości.

Łukasz Lewandowski i Patrycja Grajoszek podczas Konwencji Programowej PiS Łukasz Wawrzyniak - Czy mogą Państwo opowiedzieć - jak to się stało, że w małym, powiatowym miasteczku znalazło się miejsce dla dwóch tak znanych postaci młodego politycznego pokolenia Prawa i Sprawiedliwości?.

Nasza przygoda z polityką "na poważnie" zaczęła się mniej więcej w tym samym momencie, czyli niecały rok temu. Miało to miejsce przed wyborami samorządowymi. Oboje wspieraliśmy wtedy w walce o mandaty radnych naszych znajomych. Mieliśmy także swój udział w kampanii wyborczej wtedy jeszcze kandydata, dziś burmistrza Wielunia - Pawła Okrasy. Dołożenie tej małej cegiełki z naszej strony do tych sukcesów było wielką motywacją do tego, aby dziś być tutaj gdzie jesteśmy - mówi Grajoszek.

Ł.W - Można więc powiedzieć, że pobieraliście pierwsze poważne korepetycje z tego jak się robi "wielką politykę"...

Na "wielką politykę" czas przyszedł troszkę później, ale z pewnością możliwość obserwacji za kulisami tego, jak się prowadzi kampanię wyborczą, szczególnie w przypadku walki o fotel burmistrza Wielunia były wielkim doświadczeniem dla nas obojga i z pewnością ta nauka przyniesie polityczne owoce w przyszłości - mówi Lewandowski.

Ł.W - Do sztabu wyborczego kandydata chociażby na fotel burmistrza Wielunia nie trafia się jednak przypadkowo. Jak to się stało, że się tam znaleźliście?.

Rzeczywiście nie jest to prosta sprawa. Jednak wiele zależy też od chęci danego człowieka. Ja dla przykładu poszedłem do siedziby sztabu wyborczego ówczesnego kandydata na burmistrza i przedstawiłem mu w osobistej rozmowie swoje pomysły oraz wizję współpracy. - nadmienia Lewandowski.

Ł.W - Jak wiemy po wyborach samorządowych w krótkim czasie przyszła kolej na kampanię przed wyborami prezydenckimi w której odegraliście dużą rolę już nie tylko na Ziemi Wieluńskiej, ale także już w formacie ogólnopolskim.

Braliśmy bardzo aktywny udział w kampanii prezydenckiej. Począwszy od spotkań z kandydatami różnych opcji, skończywszy na udziale w warszawskich konwencjach wyborczych ówczesnego kandydata PiS na prezydenta - Andrzeja Dudy. - mówi Grajoszek.

Jeśli chodzi o mnie to mogę powiedzieć, że chodziłem na spotkania z wyborcami w Wieluniu np. z Januszem Korwin-Mikke czy Pawłem Kukizem. Chciałem się zwyczajnie dowiedzieć jaką "wizję na Polskę" ma konkurencja polityczna Andrzeja Dudy, którego popierałem od samego początku. Oczywiście byłem także, podobnie jak Patrycja na spotkaniu z Andrzejem Dudą w Wieluniu. - dodaje Lewandowski

Ł.W - Dlaczego zdecydowaliście się na wsparcie Andrzeja Dudy?.

Ponieważ jest on najbliższy naszym wspólnym przekonaniom światopoglądowym, oraz miał najbliższą naszej wizję prowadzenia polityki wewnętrznej jak i międzynarodowej - mówi Grajoszek.

Ł.W - Patrycja wspomniała wizyty w Warszawie. Co tam robiliście?.

Ja byłem w Warszawie na dwóch konwencjach wyborczych Andrzeja Dudy, Patrycja na jednej. Podczas tych wydarzeń mieliśmy okazję poznać osobiście pana prezydenta - Andrzeja Dudę, porozmawiać, uścisnąć dłoń, zrobić pamiątkowe zdjęcia. Muszę jednak dodać, że nie tylko z prezydentem bo jak wiadomo podczas tak ważnych wydarzeń są obecni wszyscy najważniejsi dla Prawa i Sprawiedliwości politycy oraz współpracownicy tej partii. Była więc okazja, aby nawiązać pierwsze kontakty z różnymi osobami z partyjnego "szczytu" - mówi Lewandowski.

Ł.W - Obserwując uważnie profil prezydenta Dudy na portalu społecznościowym Facebook można Was dostrzec na zdjęciach w bliskim otoczeniu głowy państwa nie tylko podczas wydarzeń w Warszawie, ale także np. w Bełchatowie.

Rzeczywiście podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi staraliśmy się towarzyszyć panu prezydentowi w jego walce o urząd w całej Polsce. Stąd właśnie m.in. nasza wizyta na wiecu wyborczym w Bełchatowie - mówi Grajoszek.

Ł.W - Walka wyborcza toczyła się jednak także w rodzinnym Wieluniu. Co zrobiliście aby Andrzej Duda zwyciężył na Ziemi Wieluńskiej?.

Pomagaliśmy w powiatowym sztabie wyborczym poprzez rozwieszanie plakatów, czy rozdawanie materiałów wyborczych. Kampania była bardzo dynamiczna - mówi Grajoszek.

Ja mogę ze swojej strony dodać, że walka o głosy pomiędzy sztabami trwała w zasadzie do ostatniej minuty przed ciszą wyborczą. - dodaje Lewandowski.

Ł.W - Poważnie ?. W tak małym mieście jak Wieluń?.

Łukasz ma na myśli walkę o słupy ogłoszeniowe w mieście. A jest ona bardzo ostra. Przyklejasz plakaty na jednym słupie, jedziesz do następnego. Po chwili wracasz obok poprzedniego słupa, a tam już naklejone są plakaty konkurencyjnego kandydata. I naklejasz od nowa - mówi Grajoszek.

Ł.W - Kto zatem wygrał pojedynek na słupy ogłoszeniowe w Wieluniu?.

Oczywiście my - młodzieżówka PiS w Wieluniu. Najważniejszy był dla nas słup ogłoszeniowy zlokalizowany tuż przy drzwiach do biura poselskiego Platformy Obywatelskiej. Oczywiście oklejony został w całości plakatami z wizerunkiem Andrzeja Dudy. To chyba największy cios jaki można zadać konkurencji politycznej w tak małym mieście jak Wieluń podczas kampanii wyborczej. Z kilkunastu słupów ogłoszeniowych w Wieluniu nasza konkurencja zdobyła tylko jeden - mówi Lewandowski.

Ł.W - Byliście może członkami komisji wyborczej bądź mężami zaufania podczas wyborów prezydenckich?.

Ja byłem mężem zaufania z ramienia PiS podczas obydwu tur głosowania - mówi Lewandowski.
Niestety nie mogłam wziąć w żaden sposób w wyborach ze względu na wiek -
dodaje Grajoszek.


Ł.W - Jak świętowaliście sukces Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich?.

Oj, to była bardzo długa noc dla wieluńskiej młodzieżówki PiS. Szczegóły jednak pozostawimy tylko dla wtajemniczonych - mówi enigmatycznie Grajoszek.

Ł.W - Kampania wyborcza Andrzeja Dudy pozwoliła wam wypłynąć na polityczne "głębokie wody". Czy możecie zatem przybliżyć jak udało się Wam zdobyć tak olbrzymią popularność w internecie?.

Nie tylko w internecie, ale również w gazetach i telewizji. Ja udzieliłem wywiadów dla największych gazet i portali internetowych w Polsce. Wystąpiłem także w dwóch spotach telewizyjnych prezydenta Andrzeja Dudy, prezentowanych w całej Polsce m.in w porze najwyższej oglądalności - czyli przed telewizyjnymi debatami Duda kontra Komorowski.
Byliśmy również w najważniejszych programach telewizyjnych typu -"Wiadomości TVP" czy "Fakty TVN" oraz kanałach informacyjnych - TVP INFO, Polsat News, TVN24. Nasze zdjęcia pojawiły się również w gazetach np. "Fakt" oraz na największych portalach internetowych typu "Onet" czy "Interia.pl"
- mówi Lewandowski.

Ł.W - Po zakończeniu prezydenckiej mieliście jakiś czas na odpoczynek?.

Bardzo krótki odpoczynek, bowiem szybko przyszła kampania przed wyborami parlamentarnymi - mówi Grajoszek.

Moja żona bardzo ucieszyła się z tego, że już jest po wyborach bowiem jak stwierdziła - "mąż w końcu wrócił myślami do domu". - dodaje Lewandowski.

Ł.W - W jaki sposób rozpoczęliście działania w kampanii przed październikowymi wyborami parlamentarnymi?.

Najpierw był wyjazd do Warszawy na kolejną konwencję Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem z udziałem już prezydenta elekta - Andrzeja Dudy. Na tej konwencji Jarosław Kaczyński przedstawił Beatę Szydło jako kandydatkę PiS na premiera - mówi Lewandowski.

Były jeszcze wyjazdy na spotkania wyborcze z Beatą Szydło w Bełchatowie i Kłobucku oraz wyjazd na Konwencję Programową "Myśląc Polska", która odbyła się na początku lipca w Katowicach. Podczas tych wszystkich wydarzeń znów braliśmy bardzo aktywny udział. - nadmienia Grajoszek

Ł.W - Fakt, że pojawiacie się blisko takich osobistości jak prezydent Polski, kandydatka na premiera, prezes PiS lub posłów czy senatorów musiał wpłynąć na waszą rozpoznawalność partyjną. Najważniejsi politycy PiS Was już kojarzą?.

Tak, można powiedzieć, że wielu posłów czy senatorów wie już kim jesteśmy i co dla nas najważniejsze skąd jesteśmy. - mówi Grajoszek.

Mogę tutaj przytoczyć np. historię, która przydarzyła nam się podczas Konwencji Programowej "Myśląc Polska" w Katowicach, kiedy jeden z posłów PiS podszedł do nas i sam poprosił nas o to czy może sobie zrobić z nami zdjęcie. Nie ukrywam, że było to dla nas obojga bardzo zaskakujące, ale też niezmiernie miłe. - dodaje Lewandowski.


Ł.W - Dlaczego zatem, mając taką rozpoznawalność w partii i poparcie polityków nie postanowiliście kandydować do parlamentu?.

Mamy w tej chwili zupełnie inne cele polityczne. Uważamy, że nie da się prowadzić wielkiej polityki nie mając doświadczenia "na własnym podwórku". Postanowiliśmy po raz kolejny mocno zaangażować się w kampanię wyborczą tym razem przed wyborami do parlamentu. To będzie dla nas z pewnością kolejna porcja politycznej nauki. Na wielką politykę mamy jeszcze czas. Jesteśmy jeszcze bardzo młodzi. - mówi Grajoszek.

Myślę, że z polityką jest jak z pływaniem - jeśli się człowiek nie nauczy pływać na płytkiej wodzie to wrzucony z miejsca na głębinę po prostu utonie. Dlatego podobnie jak Patrycja uważam, że na wielką politykę przyjdzie jeszcze czas w przyszłości - dodaje Lewandowski.

Ł.W - Warto też wspomnieć o Waszej stronie na portalu społecznościowym Facebook. 100 tysięcy wyświetleń przez unikatowe osoby to już duża liczba.

Rzeczywiście jest to spora liczba osób. Cieszymy się bardzo, że nasza strona w trzy miesiące od powstania zdobyła tak dużą publiczność. Nie zamierzamy jednak spocząć na laurach, tylko jeszcze zwiększyć liczbę odwiedzających nas ludzi - mówi Grajoszek.

To bardzo miłe, że udało się nam zdobyć tak olbrzymią popularność na portalu Facebook. Nie przyszło nam to jednak łatwo. Poświęciliśmy temu mnóstwo pracy. W zasadzie trzeba poświęcić temu cały dzień, aby każdego dnia strona nadal była popularna. My nie płacimy nikomu za reklamę, żeby przyciągnąć nowe osoby. Zdobywamy nowych użytkowników własnymi drogami. - dodaje Lewandowski.

Ł.W - Czy za sukcesem strony stoicie tylko wy dwoje?.

Za sukcesem stoją w pierwszej kolejności zwykli czytelnicy odwiedzający ją codziennie. Nie robimy jej bowiem dla siebie. Stronę założyła Patrycja, która jest jednocześnie Przewodniczącą Forum Młodych PiS Wieluń. Prowadzimy ją w kilka osób. Ja pełnię funkcję Wiceprzewodniczącego Forum Młodych PiS Wieluń oraz redaktora strony - mówi Lewandowski.

Trzeba jednak pamiętać, że za sukcesem zarówno strony jak i Forum Młodych PiS Wieluń stoi wiele bliskich nam osób. Wśród nich jest z pewnością szef działu Public Relations - Paweł Borczyk - dodaje Grajoszek.

Ł.W. - Mówicie o sobie, że reprezentujecie Forum Młodych PiS Wieluń. Na czym polega działalność tej organizacji poza prowadzeniem strony?.

Nasza działalność ma charakter stricte polityczny. Jesteśmy takim swego rodzaju organem pomocniczym w partii. Bierzemy także aktywny udział we wszystkich ważnych wydarzeniach politycznych, religijnych, wojskowych i kulturalnych. Są to wydarzenia zarówno w znaczeniu regionalnym, jak i krajowym - mówi Grajoszek.

Ł.W - A czy poza Forum Młodych PiS Wieluń macie na koncie jakieś sukcesy?.

Owszem. Ja jestem Członkiem Zarządu Osiedla nr 1 w Wieluniu oraz wraz z żoną prowadzę rodzinną firmę - mówi Lewandowski.

Ł.W - A Patrycja?.

Ja między innymi mam na koncie przedstawienie propozycji budowy Parku Linowego dla Wielunian. Spotkało się to z bardzo dużym poparciem mieszkańców naszego miasta - mówi Grajoszek.

Ł.W - No dobrze w takim razie jakie macie plany na najbliższą przyszłość. Kampania przed wyborami do parlamentu przecież nadal jest w trakcie

Mamy zamiar w bardzo istotny sposób włączyć się w kampanię parlamentarną na Ziemi Wieluńskiej. Szczegóły jednak muszą pozostać w tej chwili tajemnicą. Przedstawimy je niebawem - mówi Lewandowski.

Ł.W - W takim razie dziękuję Wam serdecznie za podzielenie się tą historią z nami i zyczę dalszych sukcesów na arenie politycznej jak i poza nią.

- Dziękujemy Panu bardzo za rozmowę i pozdrawiamy czytelników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.