Facebook Google+ Twitter

Młodzi na egzamin na motocykl mogą czekać nawet 6 lat!

Młodzi ludzie, którzy nie zdali jeszcze egzaminu na motocykl, mogą mieć powody do zmartwień. Bowiem od stycznia 2013, aby otrzymać upragniony dokument, nie tylko trzeba zdać trudny egzamin, ale także… ukończyć 24 rok życia.

 / Fot. Karol Biela21 letni student z Poznania w grudniu ukończył kurs prawa jazdy na motocykl, ale egzaminu jeszcze nie zdał, gdyż uniemożliwiły to zimowe warunki. Gdy w marcu poszedł, do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, zapisać się na egzamin doznał szoku. Pracownicy WORD-u powiedzieli mu, że najwcześniej do egzaminu będzie mógł podejść za… 3 lata – informuje Rzeczpospolita.

Wszystko przez ustawę o kierujących pojazdami, która zaczęła obowiązywać 19 stycznia 2013 roku. Zmienia ona między innymi warunki otrzymania motocyklowych praw jazdy. Według tego dokumentu, aby otrzymać uprawnienia na motor należy, oprócz pomyślnego zdania państwowego egzaminu, ukończyć 24 rok życia. Osoby nie posiadające takiego wieku będą mogły ubiegać się jedynie o prawa jazdy na kat. A1 i A2 (jeśli chodzi o motocykle) uprawniające do prowadzenia jednośladów o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg.

Nowe przepisy sprawiają, że osoby, które robiły kurs zaraz po osiągnieciu pełnoletności, na możliwość podejścia do egzaminu na kat. A, umożliwiającą prowadzenie wszystkich jednośladów, będą musieli poczekać aż 6 lat!

Wprawdzie istnieje możliwość zdobycia uprawnień na ciężkie motocykle już w wieku 20 lat, jednak pod warunkiem, że minimum od 24 miesięcy posiada się uprawnienia kat. A2. Ograniczenia wiekowe można również obejść wstępując do służb taki jak wojsko, straż pożarna, policja i straż graniczna. Wykonujący te zawody mogą starać się o kategorię A zaraz po „osiemnastce”. Natomiast wszyscy Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z „dwoma kółkami”, najwcześniej będą mogli usiąść za ich sterami po ukończeniu 24 roku życia.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: motoryzacja


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.