Facebook Google+ Twitter

Młodzi Przedsiębiorcy w strategiach miast. Konferencja w RIG K-ce

30 czerwca 2016 r. w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach odbyła się konferencja prasowa Młodzi Przedsiębiorcy w strategiach miast, podczas której szeroko dyskutowana była sytuacja młodych przedsiębiorców

Logo Organizator RIG Katowice / Fot. Organizator RIG Katowice30 czerwca 2016 r. w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach odbyła się konferencja prasowa Młodzi Przedsiębiorcy w strategiach miast, podczas której szeroko dyskutowana była sytuacja młodych przedsiębiorców oraz podejmowane przez miasta Katowice, Zabrze oraz Dąbrowę Górniczą działania w kontekście promowania i wspierania przedsiębiorczości.
- Młodzi przedsiębiorcy oraz start-up’y to kluczowe oraz perspektywiczne elementy naszej lokalnej gospodarki. Dlatego też Miasto Katowice szuka obszarów współpracy z nimi wspierając takie inicjatywy jak program Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście. Liczne inicjatywy podejmowane przez tutejszy samorząd dowodzą, iż Katowice jako lider w promowaniu przedsiębiorczości, stwarzają dobry klimat do współpracy, a tym samym wspierają rozwój przedsiębiorczości w naszym mieście - podsumował powody przystąpienia do Programu „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście” Prezydent Katowic, Marcin Krupa.
Program „Młody Przedsiębiorca…” skierowany jest do osób do 35. roku życia i prowadzących własne firmy (jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki) nie dłużej niż trzy lata. Opiera się na współpracy środowisk gospodarczych z administracją samorządową na rzecz młodych ludzi i sektora MŚP w Metropolii Silesia oraz województwie śląskim. Dwie dotychczasowe edycje to kilkadziesiąt warsztatów oraz spotkań, w których wzięły udział ponad 1500 uczestników. Tym bardziej cieszy jego rosnący zasięg.
Ewa Weber, Sekretarz Miasta Zabrze, przedstawiła założenia "Lokalnego Planu Rozwoju Przedsiębiorczości dla Miasta Zabrze na lata 2016-2020" w którym sposób pionierski miasto wpisało potrzebę wspierania rozwoju Młodych Przedsiębiorców i Startupów do strategicznych zadań
w rozwoju gospodarczym miasta.
Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej, zaprosił do uczestnictwa w programie „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście” w Dąbrowie Górniczej w drugiej połowie tego roku.
Ważnym punktem spotkania była prezentacja działalności niedawno powołanego Referatu ds. MŚP
w Urzędzie Miasta Katowice i jego znaczenia dla młodego biznesu. Będzie on swoistym hubem informacyjnym, pełniącym jednocześnie rolę doradczą wobec przedsiębiorców i inwestorów, przy jednoczesnej funkcji edukacyjnej, integrującej i promującej przedsiębiorczość.
- Będąc świadomi faktu, iż rola miasta w procesie tworzenia ekosystemu przedsiębiorczości jest kluczowa, poczyniliśmy konkretne kroki w tym zakresie. W ramach Wydziału Obsługi Inwestorów swoje funkcjonowanie rozpoczął Referat Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który wraz z serwisem informacyjnym dedykowanym MŚP msp.katowice.eu stanowi płaszczyznę działań budujących ekosystem przedsiębiorczości, ułatwiający współpracę z instytucjami otoczenia biznesu i wspierający środowiska start-up’owe – podsumował jego powstanie Prezydent Katowic, Marcin Krupa.


Motorem napędowym tych zmian jest Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
- Już trzeci rok z rzędu realizujemy Program dla Młodych Przedsiębiorców, który ma za zadanie wzmacniać kompetencje biznesowe i ułatwiać wymianę kontaktów biznesowych. Tegoroczną nowością są comiesięczne Śniadania Młodych Przedsiębiorców. Współpracujemy już z ponad 600 Młodymi Przedsiębiorcami z województwa śląskiego oraz blisko 400 Przyszłymi Młodymi Przedsiębiorcami. – powiedział Janusz Dramski, Przewodniczący Forum Młodych Przedsiębiorców RIG w Katowicach.
Przemysław Grzywa, Wiceprzewodniczący Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców
w Brukseli zaprosił Młodych Przedsiębiorców i Startupy z całej Europy, a w szczególności z Grupy V4 (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), do uczestnictwa w YES Summit - V4 Young Entrepreneurs & Startups Summit. Będzie to wydarzenie towarzyszące VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw (10-12.10.2016r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach) organizowane przez Konfederację.
Podczas konferencji o znaczeniu Młodych Przedsiębiorców dla RIG w Katowicach i w działalności Izby mówił Prezes Izby Tadeusz Donocik. Prezes zwrócił uwagę na fakt, iż od 2014 roku RIG w Katowicach na zasadzie wyłączności (jedna organizacja z każdego kraju) reprezentuje polskich Młodych Przedsiębiorców w Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców, która będzie uczestniczyła
w Europejskim Kongresie MŚP już po raz trzeci, włączając się tym razem w jego aspekty merytoryczne poprzez organizację zapowiedzianego wydarzenia towarzyszącego Kongresowi.


Program Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście:
Program „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście” jest to projektem skierowanym do Młodych Przedsiębiorców, którzy nie ukończyli jeszcze 36. roku życia i prowadzą firmę nie dłużej niż trzy lata. Założeniem programu jest współpraca środowisk gospodarczych z administracją samorządową na rzecz ludzi młodych i sektora MŚP w Aglomeracji Śląskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Młodych Przedsiębiorców. Naszym głównym celem jest dążenie do rozwoju kompetencji przedstawicieli młodego biznesu i integracji tego środowiska w celu ułatwienia przetrwania pierwszych lat prowadzenia własnego biznesu.
- 600 Młodych Przedsiębiorców
- 400 Przyszłych Młodych Przedsiębiorców
- III edycja: 5 śniadań dla MP, 6 warsztatów, 1 program mentoringowy z udziałem 5 doświadczonych przedsiębiorców.


Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach jest komisją Rady Izby, która koncentruje się na dążeniu do rozwoju kompetencji Młodych Przedsiębiorców i integracji tego środowiska w celu ułatwienia przetrwania pierwszych lat prowadzenia własnego biznesu. FMP jest organizatorem Programu „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście” oraz działań skierowanych do osób planujących założenie firmy w niedalekiej przyszłości.
Od 2014 roku stanowimy wyłączną organizację reprezentującą młodych przedsiębiorców z Polski w European Confederation of Young Entrepreneurs (EYEC) z siedzibą w Brukseli.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.