Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21507 miejsce

Młodzi wielbią Boga. Trwa XVI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000

O godzinie 17 oficjalnie rozpoczęło się XVI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Mimo rzęsistego deszczu i silnego wiatru ponad 30 tys. młodych ludzi z Polski i ze świata zebrało się na Polach Lednickich by wspólnie celebrować Mszę Świętą.

Młodzi wierzący z różnych stron Polski, a nawet z całego świata, spotkali się 2 czerwca nad jeziorami lednickimi by wspólnie celebrować Mszę Świętą i dzielić się swoją wiarą. Właśnie te, położne niedaleko Poznania, błonia tradycyjnie uznaje się za miejsce chrztu Polski.

Zamiast czerwcowego upału, który zazwyczaj wita przybyłych, dziś niebo spowijały ciemne deszczowe chmury i wiał przenikliwy, chłodny wiatr. Ta niesprzyjająca aura nie wpłynęła jednak negatywnie na frekwencję – już po godzinie 14 na błoniach zebrało się już ponad 30 tys. osób. Niejako w prezencie za tę wytrwałość w momencie rozpoczęcia uroczystości na niebie pojawiła się tęcza.

Spotkanie młodych nad Lednicą rozpoczęło się o godz. 17 uroczystą procesją z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na czele, podczas której odśpiewano „Hymn Trzeciego Tysiąclecia” i „Bogurodzicę” . Wraz z oficjalnym otwarciem w uroczystej procesji pod Bramę - Rybę, która stała się symbolem owych spotkań, przyniesione zostaną relikwie św. Wojciecha, Jana Pawła II- patrona spotkań młodzieży nad Lednicą, a także relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej, której poświęcone jest tegoroczne spotkanie. Dominikanin ojciec Jan Góra, organizator uroczystości, przywitał przybyłych gości i wszystkich młodych, którzy przyjechali z różnych stron świata.

Około godziny 17:30 rozpocznie się pierwsza część spotkania, poświęcone jego patronce, św. Faustynie Kowalskiej. Siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik opowiedzą krótko zgromadzonym o życiu i działalności swojej patronki. Następnie wyjdą do wszystkich pielgrzymów w sektorach z czterdziestoma relikwiarzami. O 18:30 rozpocznie się Msza Święta, którą poprowadzi Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Kazanie wygłosi bp diecezjalny koszalińsko- kołobrzeski, Edward Dajczak. Po Eucharystii młodzi pozostaną na adoracji obrazu Jezusa Miłosiernego, którą poprowadzą siostry ze zgromadzenia św. Faustyny. Elementem nabożeństaw będzie modlitwa tańcem – balet wyobrażający dwa promienie wypływające z serca Chrystusa: blady i czerwony.

Następnie wszyscy zgromadzeni skierują swoje myśli ku patronowi spotkań lednickich, bł. Janowi Pawłowi II, który do swojej śmierci kierował do młodych zgromadzonych na polach lednickich swoje słowo. Tradycję tą kontynuuje jego następca, Benedykt XVI. Młodzież odda hołd papieżowi Polakowi przez wyśpiewanie pieśni „Abba,Ojcze”. Następnie dokonane zostanie zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu.

O 22:10 zaplanowana jest V część uroczystości, zatytułowana „Uczynki miłosierdzia” – nabożeństwo oparte na wspomnieniu i rozważaniu uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Ma ona przygotować pielgrzymów do głównego punktu corocznych uroczystości: adoracji Najświętszego Sakramentu i aktu wyboru Chrystusa jako Pana swojego życia. Po zakończeniu nabożeństw młodzi będą mieli okazję przejść przez Bramę Rybę, które również ma znaczenie symboliczne – jako rozpoczęcie nowego życia z Bogiem.

W tym roku po raz pierwszy Spotkanie Młodych rozpoczęło się nabożeństwem Jutrzni w katedrze gnieźnieńskiej, któremu przewodniczył Prymas Józef Kowalczyk. Wzięło w nim udział ok. 1 tys. pielgrzymów. Pola Lednickie zostały otwarte dla przybywających tam pielgrzymów już o godzinie 8.00. Podczas oczekiwania na rozpoczęcie uroczystości młodzi mogli korzystać ze spowiedzi, odwiedzić kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu, w której w tym roku znajduje się także konfesjonał przy którym spowiadała się św. s. Faustyna.

Pielgrzymi mogli również zaopatrzyć się w literaturę i gadżety religijne, a także dobrze zjeść. W tym czasie odbywały się śpiewy Siewców Lednicy i nauka tańców, z których znane są spotkania lednickie. W południe świadectwo do młodych wygłosili… biznesmeni: Roman Kluska i Paula Olearnik. O 15 wszyscy obecni odśpiewali koronkę do Bożego Miłosierdzia i wysłuchali konferencji o. Jacka Salija OP „O spowiedzi i Miłosierdziu”.

Tegoroczne Uroczystości, organizowane corocznie na tradycyjnym miejscu chrztu Polski, odbywają się pod hasłem: „Miłość Cię znajdzie!” i jest poświęcone Bożemu Miłosierdziu i św. s. Faustynie Kowalskiej. Pielgrzymi otrzymali więc wybór tekstów z Dzienniczka, w którym święta zapisała doświadczenia ze swoich objawień. Młodzi zostali wcześniej poproszeni o ubranie się na biało i czerwono.

Dla wszystkich, którzy nie mogą osobiście wziąć udziału w uroczystościach organizatorzy przygotowali transmisję na żywo:
transmisja XVI Spotkania Młodych LEDNICA 2000

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

jer
  • jer
  • 04.06.2012 21:12

erk

Mentalność i język typowego aktywisty peerelowskiej, czerwonej sekty - Towarzystwa Krzewienia (pod-)Kultury Świeckiej.
Prostackie wywody na poziomie "wyzwolonego" czeławieka, po przemieleniu go przez kapłanów najlepszej religii z Kraju Rad.

Komentarz został ukrytyrozwiń
erk
  • erk
  • 04.06.2012 11:30

@kochający inaczej

Religie przeżywają rozkwit?Gdzie?Chyba w krajach,gdzie dochód na 11-osobową rodzinę wynosi nie więcej niż 1$ na miesiąc.Chyba niektórym ludziom umyka fakt,że każda religia dąży do ubezwłasnowolnienia swoich wyznawców poprzez podanie "im na tacy" gotowych doktryn i dogmatów,zwlaniając ich tym samym od jakiegokolwiek myślenia-to odnośnie "siły napędowej ludzkiego życia".Gdyby wszyscy ludzie kierowali się tymi "przepisami na życie"to dzisiaj,żylibyśmy w lepiankach wraz z domowym inwentarzem,a jedynym naszym osiągnięciem byłby ogromny ołtarz na całopalenie.
Dopóki w świadomości ludzi będzie istniało fałszywe przeświadczenie,że religie mają wpływ na rozwój,postęp czy poprawę życia,dopóty mity,przesądy i zabobony będą tamą na drodze wspomnianych czynników,mających realny wymiar na ludzką egzystencję.Oczywiście znajdą sie tacy,którzy będą woleli w brudzie,smrodzie i ubóstwie taplać się dziecinnych iluzjach,ale nie jest to powodem do tego,aby inni,którzy nie ulegli tej zbiorowej psychozie musieli ponosić koszty(finansowe,społeczne) ich urojeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kochający inaczej
  • kochający inaczej
  • 03.06.2012 15:23

erk

Zaiste - zajebisty kontakt z rzeczywistością kogoś, kto nie wie że religie [oprócz Europy] i sekty popularne zwłaszcza na Zachodzie - przeżywają rozkwit.
Że religie i ruchy religijne są i pozostaną jedną z najsilniejszych i najważniejszych sił napędowych ludzkiego życia.

krychy, michy i marychy

Komentarz został ukrytyrozwiń
erk
  • erk
  • 02.06.2012 23:11

Fajnie...spotkali się,pośpiewali,zawarli nowe znajomości wymienili się adresami,porobili sobie fotki...na starość będą mieli co wspominać.jednakże zanim się zestarzeją będą musieli najpierw DOROSNĄĆ,a im wcześniej "załapią" kontakt z rzeczywistością-tym lepiej dla nich.I tego należy im życzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.