Facebook Google+ Twitter

Młodzi wrocławianie pamiętają o Tybecie

We wtorek, w ramach kilkudniowej akcji „Złoto dla Praw człowieka – Pekin”, odbyły się we Wrocławiu uliczne „Medytacje dla Tybetu”.

Medytacje dla Tybetu / Fot. Anna KusakCała akcja była protestem przeciwko zatrzymaniu 15 tybetańskich mnichów w Lhasie za udział w pokojowej manifestacji. Działacze wrocławskiej grupy Amnesty International zbierali podpisy pod petycją, skierowaną do prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Petycja ma być oficjalną formą nacisku politycznego.

Oglądaj też fotorelację z tego zdarzenia autorstwa Anny Kusak

Działacze AI domagali się: złożenia pełnego sprawozdania na temat zatrzymanych w związku z wydarzeniami w Lhasie, zapewnienia, że zatrzymani nie byli torturowani, ani w żaden inny sposób źle traktowani; by mieli dostęp do prawników oraz opieki medycznej, a także by jak najszybciej stanęli przed niezależnymi sądami z prawem do obrony. Petycja zawierała też żądanie umożliwienia pełnego i nie utrudnionego dostępu dziennikarzy i innych niezależnych obserwatorów do Tybetu i pozostałych rejonów zamieszkałych przez Tybetańczyków. Od Chin AI domaga się też zgody na niezależne śledztwo ONZ w sprawie wydarzeń w Lhasie.

Podpisana petycja zostanie wysłana bezpośrednio do prezydenta Hu Jintao. Jak powiedziała Magda z Amnesty International: - Petycja jest formą nacisku na rząd, co często odnosi pozytywne skutki. Jak dodała: - Ważnym elementem każdej akcji jest pisanie listów, aby przedstawiciele danego kraju wiedzieli, że jest duże zainteresowani międzynarodowe w danej sprawie.

Mimo ciekawie zorganizowanej akcji, zainteresowanie nią było niewielkie. Działacze często musieli sami zatrzymywać ludzi, gdyż większość przechodniów była obojętna wobec łamania praw człowieka w Chinach. Zdarzały się też sytuacje gdy przechodnie nie chcieli słyszeć, co aktywiści mają do powiedzenia.

Organizatorami akcji była wrocławska grupa Amnesty International, oranżada.org oraz wrocławska szkoła jogi „Centrum jogi”.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 25.04.2012 18:32

z tą wolnościa nie przesadzajmy..... jak zaczniemy gdzie wolna katalonia ,kurdystan,częsć irlandii itd to bedziemy w tyglu waśni... a tybet zawsze zależny był od chin ...zreszta szukałem na mapach historycznych europy np. białorusi no i nie znalazłem.....chyba od 15 wieku przeglądałem i nie widziałem !może jestem ślepy???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ciekawy, a troszkę zlekceważony przez wrocławskie media. Takie relacje z różnych akcji aktywistycznych sa bardzo ważne, gdyż dowodzą, że jednak nie wszyscy myslą tylko o sobie. Popierajmy aktywizm ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.