Facebook Google+ Twitter

Młodzi wynalazcy z Ostrowca Świętokrzyskiego stworzyli opaskę medyczną. Nagrodzono ich w Brukseli

Ze złotym medalem wrócili z odbywających się w Brukseli w dniach 19 - 21 listopada 2015 roku targów wynalazczości młodzi wynalazcy z Ostrowca Świętokrzyskiego, absolwenci tutejszego TH - M, Emilian Ścibisz i Adrian Pikus.

Od lewej: Adrian Pikus, Emilian Ścibisz i Radosław prezentują swój wielokrotnie nagradzany wynalazek. / Fot. archiwum Radosława MoskalaNie jest to pierwsze tak wysokie wyróżnienie dla wynalazku tych młodych absolwentów Technikum Hutniczo - Mechanicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którzy w ubiegłym roku z inspiracji i pod kierunkiem swojego nauczyciela mgr. inż. Radosława Moskala (Nauczyciel Roku 2009, Honorowy Profesor Oświaty) wykonali projekt "Opaska medyczna - Asystent Ratownika". Wynalazek Emiliana Ścibisza i Adriana Pikusa ma nie do przecenienia znaczenie dla człowieka mającego problemy zdrowotne, a także dla ratownika medycznego udzielającego mu pierwszej pomocy w razie nagłej konieczności.

Wynalazek z Ostrowca Świętokrzyskiego na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Brukseli. / Fot. Asystent Ratownika/FacebookW niepozornej opasce z chipem, którą osoba z problemami zdrowotnymi może nosić na ręce, zapisane są wszelkie podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, pesel, adres, numer telefonu do osoby mogącej udzielić podstawowych informacji na temat chorego, grupa krwi, schorzenia, przyjmowane leki, alergie i dodatkowe informacje, które pomogą ratownikowi podjąć właściwe działania. Aplikacja została opracowana w niezwykle prosty sposób, tak by mogli z niej w równym stopniu skuteczności korzystać osoby młode i nieco bardziej zaawansowane wiekowo. W celu pobrania informacji z nośnika właściciela opaski ratownik medyczny lub lekarz musi posiadać urządzenie pracujące z systemem Google Android w wersji minimum 4.0 (telefon komórkowy ratownika) wraz modułem NFC oraz dostęp do Internetu, za pomocą którego odbywa się aktualizacja baz danych chorób, leków i innych.

Urządzenie skonstruowane przez Emiliana Ścibisza i Adriana Pikusa pod merytorycznym nadzorem Radosława Moskala zyskało uznanie jurorów VII Olimpiady Innowacji Technicznych. W kategorii pomysł techniczny zajęli oni III miejsce w Polsce (I miejsce w zawodach okręgowych w Kielcach). W VII Ogólnopolskim Konkursie Młody Innowator ostrowczanie otrzymali nagrodę specjalną Prezesa FSNT - NOT za interdyscyplinarny charakter projektu i wrażliwość społeczną. Na VIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2014, która odbywała się od 14 do 16 października 2014 r. na Politechnice Warszawskiej uczniowie ostrowieckiego Technikum Hutniczo - Mechanicznego otrzymali za swój pomysł brązowy medal. W styczniu bieżącego roku innowatorzy z Ostrowca Świętokrzyskiego wzięli udział w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory 2015 w Regionalnym Centrum Naukowo - Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim. Najnowszym ich sukcesem jest złoty medal na Międzynarodowych Targach Innowacyjności i Wynalazczości Brussels Innova, które 21 listopada br. zakończyły się w Brukseli. Teraz przed zdolnymi innowatorami kolejne międzynarodowe targi wynalazczości, tym razem w Seulu (Korea Południowa).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

W Seulu na Międzynarodowych Targach Innowacji SIIF 2015 wynalazek ostrowczan otrzymał Srebrny Medal. GRATULUJEMY.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie właśnie wylądowali w Seulu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, Panie Wiesławie, jeśli tylko pojawią się nowe wieści - natychmiast dam znać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę p. redaktorze wrócić jeszcze do tego tematu czyli dalszych losow ciekawego wynalazku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A potem z reguły o wynalazcach słuch ginie, bo owszem tworzą, odkrywają, ale już poza granicami naszego kraju.
Abstrahując od tej gorzkiej uwagi, moje GRATULACJE dla młodych naukowców:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.