Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi wynalazcy z Ostrowca Świętokrzyskiego stworzyli opaskę medyczną. Nagrodzono ich w Brukseli

Redakcja
Od lewej: Adrian Pikus, Emilian Ścibisz i Radosław prezentują swój wielokrotnie nagradzany wynalazek.
Od lewej: Adrian Pikus, Emilian Ścibisz i Radosław prezentują swój wielokrotnie nagradzany wynalazek. archiwum Radosława Moskala
Ze złotym medalem wrócili z odbywających się w Brukseli w dniach 19 - 21 listopada 2015 roku targów wynalazczości młodzi wynalazcy z Ostrowca Świętokrzyskiego, absolwenci tutejszego TH - M, Emilian Ścibisz i Adrian Pikus.

Nie jest to pierwsze tak wysokie wyróżnienie dla wynalazku tych młodych absolwentów Technikum Hutniczo - Mechanicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którzy w ubiegłym roku z inspiracji i pod kierunkiem swojego nauczyciela mgr. inż. Radosława Moskala (Nauczyciel Roku 2009, Honorowy Profesor Oświaty) wykonali projekt "Opaska medyczna - Asystent Ratownika". Wynalazek Emiliana Ścibisza i Adriana Pikusa ma nie do przecenienia znaczenie dla człowieka mającego problemy zdrowotne, a także dla ratownika medycznego udzielającego mu pierwszej pomocy w razie nagłej konieczności.

W niepozornej opasce z chipem, którą osoba z problemami zdrowotnymi może nosić na ręce, zapisane są wszelkie podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, pesel, adres, numer telefonu do osoby mogącej udzielić podstawowych informacji na temat chorego, grupa krwi, schorzenia, przyjmowane leki, alergie i dodatkowe informacje, które pomogą ratownikowi podjąć właściwe działania. Aplikacja została opracowana w niezwykle prosty sposób, tak by mogli z niej w równym stopniu skuteczności korzystać osoby młode i nieco bardziej zaawansowane wiekowo. W celu pobrania informacji z nośnika właściciela opaski ratownik medyczny lub lekarz musi posiadać urządzenie pracujące z systemem Google Android w wersji minimum 4.0 (telefon komórkowy ratownika) wraz modułem NFC oraz dostęp do Internetu, za pomocą którego odbywa się aktualizacja baz danych chorób, leków i innych.

Urządzenie skonstruowane przez Emiliana Ścibisza i Adriana Pikusa pod merytorycznym nadzorem Radosława Moskala zyskało uznanie jurorów VII Olimpiady Innowacji Technicznych. W kategorii pomysł techniczny zajęli oni III miejsce w Polsce (I miejsce w zawodach okręgowych w Kielcach). W VII Ogólnopolskim Konkursie Młody Innowator ostrowczanie otrzymali nagrodę specjalną Prezesa FSNT - NOT za interdyscyplinarny charakter projektu i wrażliwość społeczną. Na VIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2014, która odbywała się od 14 do 16 października 2014 r. na Politechnice Warszawskiej uczniowie ostrowieckiego Technikum Hutniczo - Mechanicznego otrzymali za swój pomysł brązowy medal. W styczniu bieżącego roku innowatorzy z Ostrowca Świętokrzyskiego wzięli udział w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory 2015 w Regionalnym Centrum Naukowo - Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim. Najnowszym ich sukcesem jest złoty medal na Międzynarodowych Targach Innowacyjności i Wynalazczości Brussels Innova, które 21 listopada br. zakończyły się w Brukseli. Teraz przed zdolnymi innowatorami kolejne międzynarodowe targi wynalazczości, tym razem w Seulu (Korea Południowa).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto