Facebook Google+ Twitter

Młodzi znów nie chcą wstępować do seminariów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-03 07:50

Dziennik "Polska" pisze o gwałtownie topniejącej liczbie kandydatów do kapłaństwa. Jak wynika z informacji gazety, w tym roku do seminariów diecezjalnych zgłosiło się niewiele ponad 600 mężczyzn. Tak głęboki kryzys przeżył Kościół na początku lat 70. Wówczas jednak sytuację uratował wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża - pisze "Polska".

Dziennik zauważa, że nie sprawdzają się prognozy głoszone 3 lata temu, tuż po śmierci Jana Pawła II. Część duchownych i publicystów katolickich twierdziła, że przeżywanie żałoby po papieżu zaowocuje głęboką religijnością Polaków, co przełoży się na wzrost powołań.

"Polska" podkreśla, że tak niski poziom powołań to prawdziwy wstrząs dla Kościoła. Rektorzy seminariów duchownych szukają pomocy w Stanach Zjednoczonych. Zaprosili amerykańskich duchownych, by zaprezentowali im nowoczesne metody akcji zachęcających do nauki w seminariach.

Jakie są przyczyny kryzysu? - zastanawia się dziennik. Przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań biskup Wojciech Polak jest zdania, że powodem spadku chętnych do kapłaństwa jest niż demograficzny, a także postępująca laicyzacja społeczeństwa i konsumpcyjna kultura, w jakiej wychowywani są dziś młodzi ludzie.
Więcej na ten temat - w dzienniku "Polska".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.