Facebook Google+ Twitter

Młodzież polska ze wschodu

W Polsce działa od 2003 roku jedyne jak do tej pory Liceum Polonijne będące Kolegium Św. Stanisława Kostki. Młodzież polska, która tam się uczy prosi o uwagę.

 / Fot. Fundacja dla Polonii W szkole uczy się niezamożna młodzież polskiego pochodzenia ze Wschodu, która chce kontynuować naukę i pracę w naszym kraju. Obecnie naukę pobiera 76 uczniów. Kolegium św. Stanisława Kostki prowadzi Warszawski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Młodzież z polskimi korzeniami wywodzi się z terenów: Kazachstanu, Kirgizji, Gruzji, Armenii, Litwy, Rosji, Mołdawii, Ukrainy i Białorusi. Poziom kształcenia stoi na bardzo wysokim poziomie. Świadczą o tym wyniki matur z języka polskiego powyżej średniej krajowej oraz znalezienie się szkoły w gronie 25 najlepszych warszawskich liceów. Kolegium św. Stanisława Kostki jest jedyną szkołą w Polsce, w której uczy się tak duża liczba uczniów, która pochodzi ze Wschodu. Młodzież mieszka w szkolnym internacie z całodobową opieką oraz wsparciem naukowym i psychologicznym.

Dziś na 100 uczniów niemal 80 procent stanowią osoby pochodzące z Armenii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgizji, Litwy, Mołdawii, Ukrainy, Rosji. Jeszcze przez kilka miesięcy szkoła będzie miała siedzibę przy parafii św. Anny w Warszawie, ale już od wakacji liceum z internatem zostaną przeniesione na nowe miejsce.

Nowy obiekt został odnaleziony dzięki Fundacji Dla Polonii. Fundacja uruchomiła akcję „Witajcie w Domu”, podejmując się zbiórki funduszy na remont.


Uczniowie poszukują również mecenasów, którzy sfinansują koszt ich utrzymania w naszym kraju. Warto ich wspomóc, zwłaszcza że polska matura z szkole ze stuletnią tradycją jest gwarancją lepszego startu na wymarzone kierunki studiów. Akcja „Witajcie w Domu” ma na celu wsparcie finansowe szkoły, które zapewni jej normalne funkcjonowanie. Pomóż i wejdź na stronę www.witajciewdomu.pl i włącz się w akcję ratowania polonijnego Liceum. W chwili obecnej – po kilkunastu latach działalności – liceum walczy o przetrwanie.

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi z warszawskiej Białołęki zaoferowały za zgodą abp. Hosera 25-letnią dzierżawę swoich budynków przy ul. Wałuszewskiej. Wcześniej służyły jako dom dziecka, teraz mogą zmieścić nie tylko sale lekcyjne, ale i internat dla uczniów. Są na tyle pojemne, że bez problemu będzie można przyjąć dwa razy większą liczbę uczniów ze Wschodu (teraz w liceum uczy się 74 uczniów), a dzięki temu także lepiej stanąć finansowo na nogach (naukę uczniów dotuje bowiem Państwo na podstawie ustawy o Karcie Polaka). Jednym słowem – remont budynku na Wałuszewskiej to nie tylko konieczność, ale i wielka szansa dla szkoły!

Ruszyła zatem nowa odsłona akcji www.WitajcieWDomu.pl – poświęcona właśnie remontowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.