Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4837 miejsce

"Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii" - recenzja

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-02-14 10:42

Niewiele jest dziś prac publikacji naukowych o popularnonaukowym stylu narracji. Książka profesor Hanny Świdy-Ziemby niewątpliwie jednak należy do tej grupy.

Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii - okładka książki / Fot. Ireneusz KorczakHanna Świda–Ziemba podjęła się niełatwego zadania opisania życia młodzieży w latach 1949-1980. Autorka dokonuje analizy poszczególnych pokoleń młodych ludzi - od okresu kształtowania się władzy komunistycznej, przez "małą stabilizację" w czasach Gomułki, kończąc na dekadzie gierkowskiej.

Na samym początku jednak autorka przestawia problematykę omawianego zagadnienia. Wyjaśnia najważniejsze pojęcia oraz przedstawia materiał stanowiący podstawę charakterystyki poszczególnych generacji młodzieży.

Dalej w pierwszym rozdziale wprowadza czytelnika w problematykę powstania PRL-u, a także wskazuje na najważniejsze elementy ideologii Polski Ludowej. Dzięki temu osoby, które nie znają tej problematyki, będą mogły lepiej zrozumieć mechanizmy funkcjonowania władz komunistycznych oraz ich wpływ na kształt mentalności ówczesnej młodzieży.

Autorka nie zapomniała o ważnym elemencie, jakim jest kontekst historyczny. W każdym bowiem z rozdziałów mówiących o danym okresie na początku autorka zarysowuje tło historyczno–polityczne, co ułatwia poruszanie się po tych niełatwych do zrozumieniach czasach PRL-u.

Książka ta ma dużą wartość merytoryczną ze względu na źródłowy charakter publikacji. Autorka opiera się na zgromadzonych materiałach oraz badaniach, jakie prowadziła w tamtych czasach. Wywiady i ankiety z licealistami oraz studentami są najważniejszym źródłem dla autorki. Sama autorka jest profesorem nauk humanistycznych, także w PRL-u była nauczycielem akademickim, co miało niebagatelny wpływ na kształt książki. Jako pracownik naukowy mogła z bliska obserwować młodzież akademicką, a nawet razem z nimi prowadzić badania naukowe, co jeszcze bardziej wpłynęło pozytywnie na kształt merytoryczny publikacji.

Na każdym kroku, jeśli jest to możliwe, próbuje porównywać, a nawet konfrontować młodzież polską z tą z Zachodu. Konwencja ta pozwala lepiej zrozumieć istotę pokoleń peerelowskich. Choć czytając tą książkę ma się wrażenie, że mamy do czynienia z analizą socjologiczną, to tak naprawdę mamy tu przestawioną analizę młodzieży zarówno w ujęciu historycznym, jak i socjologicznym, a nawet psychologicznym.

Hanna Świta–Ziemba nie ogranicza się bowiem do jednego naukowego spojrzenia, lecz dokonuje całościowej analizy zagadnienia, nie zamykając się w jednej dziedzinie naukowej. I chyba to stanowi największy atut tej pozycji. Jest to w moim przekonaniu pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy chcą poznać tamte czasy oczami ówczesnych pokoleń, jak również dla tych, którym przyszło żyć w tamtych czasach. Gorąca polecam.

Autor: Hanna Świda–Ziemba
Tytuł: Młodzież PRL Portrety pokoleń w kontekście historii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-08-04529-9
Oprawa: miękka
Liczba stron: 600
Cena: 49,90 zł
Ocena: 10/10

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.