Facebook Google+ Twitter

Młodzież prowadzi kampanię społeczną nt. profilaktyki

Grupka licealistów z okolic Krosna rozpoczęła akcję "Wygraj z rakiem", która ma uświadomić społeczeństwu jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych.

Zrzut ekranu ze strony www.wygrajzrakiem.pl / Fot. Mateusz WiluszStatystyki mówią, że jeśli sytuacja się nie zmieni, co piąty Polak umrze na nowotwór. Licealiści z woj. podkarpackiego uruchomili stronę internetową www.wygrajzrakiem.pl oraz stworzyli specjalny spot, który można znaleźć na ww. stronie. Uczniowie ZSP nr 5 w Krośnie, gdy zbiorą
fundusze, z pomocą aptekarzy i pracowników przychodni zdrowia rozpoczną kampanię ulotkowo-plakatową. W jednym z okolicznych gimnazjów grupę 300 gimnazjalistów zapoznano z materiałami filmowymi nt. chorób nowotworowych oraz sposobami profilaktyki.

Autorzy kampanii chcą zmienić nastawienie Polaków do tematu chorób nowotworowych. Niestety, rak nadal jest w naszym kraju tematem tabu, a osobę chorą często z góry traktujemy jak skazaną na śmierć. Istotą akcji jest szerzenie informacji o profilaktyce, która w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie. Leczenie zbyt późno rozpoznanych nowotworów wiąże się z ogromnymi kosztami oraz - niestety - wymaga często radykalnych interwencji chirurgicznych oraz długotrwałych chemioterapii.
Na stronie www.wygrajzrakiem.pl planowane jest też umieszczenie materiałów dla lekarzy rodzinnych; jeśli pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy, pierwszą osobą, która go przebada jest właśnie lekarz rodzinny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

No niestety, ale lekceważenie objawów to bardzo powszechne wśród ludzi zachowanie. Dlatego też właśnie powstała ta kampania. Aby uświadomić jak ważne jest badanie się i nie lekceważenie żadnych niepokojących oznak.

Szacuje się, że gdyby profilaktykę zaczął stosować każdy Polak, to wykrywalność wczesnych stadiów nowotworów wzrosłaby kilkunastokrotnie. A nowotwór na tym etapie rozwoju jest często łatwo wyleczalny. Oczywiście mówię tutaj o tych najpowszechniejszych nowotworach, ponieważ istnieją takie, które pomimo postępu medycyny nadal w niedużym stopniu są uleczalne lub do wyleczenia wymagają radykalnych zabiegów chirurgicznych (np. rak sromu).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, tak sie składa, że miałam dość nieszczęsna okazje pielęgnowac osobiscie dwie osoby w stadium imntensywnej terapii czyli dlugiego, koszmarnego procesu umierania (wznowa po pelnym wyleczeniu w plucach i guz okreznicy).
Wykrycie prawdziwego stanu rzeczy nastapilo w momencie daleko posunietego zaawansowania choroby a drobne objawy które cokolwiek mogly zasugerowac były lekceważone, jako przynalezne do zupełnie innych przypadlości (przesiebienie, katar, niestrawność, bląd dietetyczny itp.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aaa, zapomniałem jeszcze o kolonoskopii, która dla ludzi od 50 do 65 roku życia może być refundowana. Zwłaszcza w przypadkach obciążenia genetycznego lub gdy zaobserwowane zostaną niepokojące objawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

JadwigA - nie masz racji. Niepokojące objawy, np. małe zgrubienia w obrębie miąższu piersi, powstawanie 'pomarańczowej skórki' na piersi, niewielkie guzki w piersi lub w okolicy pachowej, problemy z upławami, zgrubienia na jądrach lub ich powiększenie, krew utajona w stolcu, problemy z defekacją, nieuzasadnione bóle w okolicy brzucha, powiększone węzły chłonne i naprawdę wieeeele innych - to są właśnie niepokojące objawy. I wcale nie oznaczają pełnego rozkwitu nowotworu.

Oczywiście, jeśli guz w piersi jest wielkości piłeczki golfowej to niestety ale jest już dosyć zaawansowane stadium najczęściej wymagające amputacji (średnica guza powyżej 1-1,4cm jest już wskazaniem do amputacji...). Jednak do jego rozwoju do takiej postaci doszło również z winy pacjentki, ponieważ nie stosowała samobadania piersi, lub zlekceważyła wcześniej występujący mały guzek. Nie wolno tego robić.

I badania w ramach profilaktyki są refundowane. Chociażby mammografia i cytologia. Badanie na krew utajoną w stolcu nie jest w pełni refundowane, ale wydatek rzędu niespełna 20zł w aptece to chyba nie majątek, skoro chodzi o nasze życie, prawda? Nawet morfologie można podpiąć pod badania profilaktyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...jesli pacjent zauwazy u siebie niepokojace objawy... choroba jest juz w pełnym rozkwicie.
Sensowną i najbardziej przydatną profilaktyką byłaby mozliwość wykonywania oznaczania markerów, szczegolnie u osób z wywiadem nowotworowym w rodzinie.
Nie siedze w temacie ale sądzę, że w ramach profilaktyki badanie nie jest refundowane, a szkoda, bo niektóre nowotwory daja o sobie znac na tym poziomie wiele lat wczesniej niż dadza jakiekolwiek objawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ważny temat potraktowany po macoszemu, w tytule brakuje mi czego ma dotyczyć profilaktyka, wynika to dopiero z zajawki, pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

mozna by szerzej opisac, ale plus za ważny temat (mój konik zresztą trochę:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.