Facebook Google+ Twitter

Młodzież się buntuje. Koniec współpracy SdPl z młodzieżówką?

To burzliwy tydzień dla SdPl. Po poniedziałkowej rezygnacji trzech członków zarządu z pełnionych stanowisk, partia zdecydowała się zerwać współpracę z własną młodzieżówką, otwarcie krytykującą kierownictwo Socjaldemokracji.

 / Fot. logo SMSStowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja, organizacja młodzieżową współpracująca z SdPl, od dawna nie zgadzała się z kursem, jaki obrała partia w ostatnich miesiącach. Po rozpadzie koalicji Lewica i Demokraci, członkowie SMS wielokrotnie krytykowali kierownictwo Socjaldemokracji za zamiar zawiązania nowej koalicji z Partią Demokratyczną – demokraci.pl. i zbytni „skręt w prawo” w prowadzonej polityce. Po poniedziałkowej rezygnacji członków zarządu SdPl, SMS ponownie skrytykował starszych kolegów – tym razem w formie listu otwartego, skierowanego do członków partii – za podjęcie decyzji o zawiązaniu koalicji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego z demokratami oraz Stronnictwem Demokratycznym Pawła Piskorskiego. - Naszym zdaniem, to ogromny błąd polityków Socjaldemokracji Polskiej. (...)Nie możemy pogodzić się z tym, że partia, z którą współpracowaliśmy i którą wspieraliśmy przez wiele lat, dziś odwraca się od swoich wyborców i lewicowych idei. Nie możemy zrozumieć także tego, że stery w Socjaldemokracji Polskiej przejął nie będący jej członkiem prof. Dariusz Rosati, który otwarcie popiera wprowadzenie podatku liniowego i mówi, że "Giddens, Blair - to jest kierunek dla współczesnej lewicy, a nie jakieś archaizmy". My wolimy trwać przy "archaizmach" – napisali sygnatariusze listu. Jednocześnie zdecydowali się nie wspierać aktywnie kampanii wyborczej Porozumienia dla Przyszłości przed czerwcowymi wyborami.

Na reakcję ze strony Wojciecha Filemonowicza, przewodniczącego SdPl, nie trzeba było długo czekać. Za poparcie opozycji wewnątrzpartyjnej skupionej wokół byłego wiceprzewodniczącego partii, Michała Syski, kierownictwo Socjaldemokracji zdecydowało się zerwać współpracę ze swoją młodzieżówką.

Sytuacja wewnątrz Socjaldemokracji Polskiej staje się coraz bardziej napięta i... kuriozalna. Ugrupowanie będące z założenia partią (centro)lewicową, odrzuca propozycję współpracy ze strony przewodniczącego Sojuszu Lewicy  / Fot. logo SdPlDemokratycznej, Grzegorza Napieralskiego, budując jednocześnie koalicję o nazwie Porozumienie dla Przyszłości z liberalnymi demokratami.pl oraz Stronnictwem Demokratycznym. Fakt rezygnacji części członków zarządu partii z piastowanych funkcji, a wcześniej opuszczenie jej szeregów
przez liczną grupę działaczy (niezgadzających się kierunkiem polityki ugrupowania) oraz dzisiejsze zerwanie współpracy z własną organizacją młodzieżową, głośno wzywającą kierownictwo partii do powrotu do lewicowych korzeni, może zdezorientować wyborców. Obserwując decyzje kierownictwa SdPl nasuwa się pytanie o przyszłość tej formacji. Czy wybory do Parlamentu Europejskiego będą ostatnimi w historii SdPl?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.