Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3308 miejsce

Młodzież to cyfrowi tubylcy? E-kompetencje szansą na lepszą przyszłość

W społecznej świadomości funkcjonuje mit, że młodzi ludzie biegle posługują się internetowy narzędziami, wiedzą jak wyszukiwać informacje oraz kreatywnie wykorzystują nowe media. Tymczasem eksperci podkreślają, że młodzież na co dzień korzysta z cyfrowych udogodnień, nie wyobrażając sobie świata bez życia w Sieci, ale jej kompetencje cyfrowe są dość ograniczone.

 / Fot. Materiały organizacyjneForum Cyfrowych Inspiracji to inicjatywa Fundacji Orange, która 13 września zaprosiła do Warszawy przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji kultury i placówek edukacyjnych oraz ekspertów. Celem spotkania było pogłębienie debaty na temat e-kompetencji młodych ludzi, aby cyfrowe narzędzia stały się sojusznikiem w ich edukacji oraz rozwoju osobistym.

Konferencję otworzył Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, który objął Forum honorowym patronatem.
- Wszechstronność korzystania z Internetu przez młodych jest na niskim poziomie. Musimy zwiększyć kompetencje cyfrowe Polaków, które na tle Unii Europejskiej zajmują średnią pozycję.

- Chociaż młodzi ludzie nie pamiętają świata bez Internetu i traktują go jako swoją naturalną przestrzeń to warto, by spotkali na swojej drodze przewodników, którzy wskażą im, jak stosować nowe technologie w edukacji, kulturze, w rozwijaniu pasji" - dodała Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange.

Młodzież = cyfrowi tubylcy?

W społecznej świadomości funkcjonuje mit, że młodzi ludzie biegle posługują się internetowy narzędziami, wiedzą jak wyszukiwać informacje oraz kreatywnie wykorzystują nowe media. Tymczasem obraz ten nie jest jednoznaczny. Eksperci podkreślają, że chociaż młodzież na co dzień korzysta z cyfrowych udogodnień, nie wyobrażając sobie świata bez życia w Sieci, jednocześnie sugerują, że jej kompetencje cyfrowe są dość ograniczone.

Wysoka ocena własnych umiejętności i znajomość obsługi komputera nie idzie w parze z kreatywnym wykorzystaniem narzędzi cyfrowych czy aplikacji internetowych. Okazuje się, że jedynie 25 proc. młodych ludzi korzysta z programów do edycji zdjęć, a 10 proc. do edycji muzyki. 66 proc. młodych internautów w ogóle nie zna tego typu programów, nie mówiąc już o ich praktycznym wykorzystaniu.

Szkoła uczy?

Gdzie młodzi mają zdobyć umiejętności potrzebne do efektywnego korzystania z cyfrowych technologii? Odpowiedź wydaje się być oczywista - w szkole! W końcu od szkoły podstawowej dzieciaki uczęszczają na lekcje informatyki. Potwierdzają to wypowiedzi uczniów: "Cała moja nauka informatyki sprowadza się do obsługi Worda. Od gimnazjum tłuczemy tylko Worda! - mówi Paweł "Informatyk". A licealista Michał dodaje: "Kiedy potrzebne mi będą wyliczenia z Excela to wtedy na pewno po niego sięgnę. Po co każde zajęcia poświęcać na wyliczenia bezsensownych statystyk".

Bardzo często nauczyciel nie proponuje uczniom niczego co faktycznie mogłoby ich zainteresować. Lekcje informatyki w większości szkół sprowadzają się do realizacji "programu". Do rzadkości należą pasjonaci przedmiotu: "Mój nauczyciel pokazał mi na kółku filmowym program do edycji filmów. Wciągnęło mnie to. Teraz bawię się w to w domu" - deklaruje "Filmowiec".

Taka pomoc ze strony nauczycieli jest zazwyczaj wyjątkiem. A młodzi zmuszeni się do poznawania technologii poprzez własne doświadczenie i pomoc ze strony znajomych.

Internet- mój naturalny świat

Fundacja Orange przeprowadziła badania, by sprawdzić jakie i czy w ogóle młodzi ludzie posiadają kompetencje cyfrowe.
Wyniki zdają się potwierdzać mit "młodych- cyfrowych tubylców".

Młodzi przeciętnie spędzają w "necie" 2,5 godziny dziennie. Korzystają przeważnie z Facebooka lub poszukują informacji potrzebnych do nauki. Jednak tylko 2 proc. badanych zdeklarowało, że używa operatorów logicznych do wyszukiwania precyzyjnych informacji. Większość serfuje na ślepo, googlując potrzebne frazy. Mimo tego, aż 65 proc. badanych twierdzi, że nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedzi na skomplikowane pytania. Weryfikacja znalezionych przez nich informacji praktycznie nie istnieje.

Kompetencje cyfrowe szansą na lepszą przyszłość!

- Warto pamiętać, że umiejętności cyfrowe to nie tylko łatwość nawiązywania znajomości, bycia w sieciach społecznościowych, gry, muzyka, pomoc w odrabianiu lekcji. To także szansa na dobra przyszłość, na ciekawą pracę, na realizację aspiracji cyfrowych - mówił Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce, inicjator Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych Polaków.

Liczne projekty organizacji pozarządowych udowadniają, że warto inspirować młodych do działania i pokazywać im jak mogą nowe media wykorzystać nie tylko do zabawy i komunikacji, ale też do edukacji i udziału w kulturze.

Programy Fundacji Orange dają możliwość tworzenia wirtualnych map miast, przygotowania audiodeskrypcji filmów dla niewidomych, tworzenia filmów metodą poklatkową czy remiksów piosenek.

Jak czerpać z nowych technologii?

- Budzę się i zasypiam z Twitterem w ręku - powiedział Bartosz Węglarczyk, z-ca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej". - Twittowanie zaczęło się dla mnie parę lat temu. Kiedy zobaczyłem dwa różne twitty z tej samej linii frontu - dodał. Zapytamy jak wybiera informacje skwitował: - Nie umiem na to odpowiedź. Mam 140 znaków i po prostu piszę! To rewolucja w dziennikarstwie. Piszę co i kiedy chcę. Ogranicza mnie tylko limit słów. Być może kiedyś znajdzie się coś szybszego i lepszego niż Twitter, lecz na razie to dla mnie numer 1- dodaje Węglarczyk.

Z kolei Radek Kotarski, twórca i prowadzący Polimaty.pl - polskiego systemu edukacyjnego w swym programie pokazał, że nauka nie może kojarzyć się nam ze złem koniecznym. "Telewizja i inne media dawno przestały pełnić taką funkcję, oferując nam rozrywkę wątpliwej jakości. Odpowiedzią na to są Polimaty, zarówno w wersji wideo jak i w słowie pisanym" - pisze dziennikarz Radek Kotarski.

"Nie wystarczy mieć dostęp do Internetu, żeby w pełni korzystać z jego możliwości. Sieć to jedynie narzędzie. Dziś potrzebny jest nie tylko pomysł na treści, ale także edukacja społeczeństwa o możliwościach, jakie dają nowe technologie" - podsumował Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.