Facebook Google+ Twitter

Młodzież w działaniu - jak zdobyć fundusze z Unii Europejskiej...

Masz świetne pomysły, ale brak ci funduszy na ich realizację? A może skorzystać z możliwości jakie daje młodym Unia Europejska?

Logo szkolenia na temat programu "Młodzież w działaniu" / Fot. materiały organizatorówSpecjalnie z myślą o młodych ludziach stworzony został program "Młodzież w działaniu". Jego celem jest wspieranie edukacji pozaformalnej, czyli wszelkiego rodzaju inicjatyw związanych z zagospodarowaniem wolnego od nauki czasu młodych ludzi nie tylko z obszaru 27 państw Unii Europejskiej, ale i spoza niej (w programie uczestniczą także kraje partnerskie m.in. Turcja, Ukraina, Chorwacja czy Norwegia).

Ale o co chodzi?
Program "Młodzież w działaniu" podzielony jest na 5 akcji: Młodzież dla Europy, Wolontariat Europejski, Młodzież w świecie, Systemy wsparcia młodzieży i Wsparcie europejskiej współpracy w zakresie problematyki i działań młodzieżowych. Poszczególne akcje są z kolei podzielone na podakcje. W ich ramach można się ubiegać o granty m. in. na organizację wymian i inicjatyw młodzieżowych, staży czy działań zwiększających aktywność młodzieży w społeczeństwie demokratycznym ( te ostatnie są bardzo popularne przed wszelkiego rodzaju wyborami).

Część stworzonego na szkoleniu miasteczka Youth Town / Fot. materiały organizatorówPraktyczny wymiar tych działań zależy już tylko od inicjatywy osób składających wniosek. Liczy się ich wiek - w skład grupy inicjatywnej muszą wchodzić młodzi ludzie - jego górną granicą jest 30 lat. Opiekunami czy współogranizatorami mogą być również osoby starsze, jednak działania muszą być prowadzone z myślą o młodzieży. Idealną sytuacją jest ta, w której to sama młodzież przygotowuje projekt skierowany dla młodzieży.

Co ważne, organizatorzy nie muszą posiadać osobowości prawnej. Wystarczy, że znajdą stowarzyszenie czy fundację, która w ramach współpracy użyczy im swojej podmiotowości. Właśnie w takiej sytuacji jest Amatorska Grupa Kolarska Rybnik, która działa w strukturach Fundacji Elektrowni Rybnik. Jej przedstawiciel obecny był na zorganizowanym przez Fundację Elektrowni Rybnik i Polskie Forum Edukacji Europejskiej w Katowicach szkoleniu, w trakcie którego dowiedział się jak pisać wnioski programu "Młodzież w działaniu".

Dowiedz się więcej
Uczestnicy szkolenia zorganizowanego przez Fundację Elektrowni Rybnik i Polskiego Forum Edukacji Europejskiej w Katowicach / Fot. materiały organizatorówNa trzydniowym szkoleniu 25 osób działających w stowarzyszeniach i grupach nieformalnych dowiedziało się czym jest sam program, jakie są warunki otrzymania funduszy, jakie projekty mają szansę na dofinansowanie i - przede wszystkim, gdy pomysł jest już gotowy - jak wypełnić sam wniosek.

Uczestnicy szkolenia są zgodni, że takie spotkanie ma same plusy.
- Zacząłem więcej myśleć o możliwościach jakie daje nam, młodym Unia Europejska. Forma szkolenia, czyli praktyczne warsztaty i zabawy, uświadomiła mi wiele ważnych spraw, z których istnienia do tej pory nie zdawałem sobie tak do końca sprawy - przyznaje Robert z AGK Rybnik. - No i - co najważniejsze - poznałem nowych ludzi, z którymi być może kiedyś będzie mi dane współpracować przy jakimś projekcie, oczywiście sfinansowanym z programu "Młodzież w działaniu" - dodaje z uśmiechem.
Marzenie każdego wnioskodawcy - zaakceptowany wniosek;) / Fot. materiały organizatorówCiekawe tylko, ile napisanych w trakcie warsztatów projektów po dopracowaniu zostanie faktycznie złożonych...

***
Osoby zainteresowane programem "Młodzież w działaniu" zapraszam do odwiedzenia strony www.youth.org.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Faceci nie tylko kokietują, ale i bajerują! :-D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz to Maciek kokietuje! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry materiał.

To co, kto zostaje mentorem? Jam na to jeszcze za młody :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

najlepiej dokładnie przejrzeć stronę programu;) możesz(cie) wiele więcej niż myslicie;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klaro - zapamiętam twoje uwagi, pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

osoby mające więcej niż 30 lat mogą organizować działania w programie, mogą być np. mentorami młodzieży, mogą też brać udział w działaniach organizowanych przez młodzież - tak więc DO DZIEŁA!;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jagna, ty kokietko:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może i złożyłabym wniosek, bo mam jeden fajny pomysł na cos tam, ale przekroczyłam magiczna granice wieku, która jest dopuszczalna. Także za Maćkiem : Basiu, jakiś program w stylu "Starość w działaniu" ;-)
(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus, choć nie składałam wniosków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, zdaje sie istotny temat wzięłaś na warsztat i zaraz dostawie plusa, ale mam takie uwagi
co do języka
że sztywny jest i za bardzo przypomina mi soc język, np. te zwroty:

z myślą o młodych ludziach stworzony został program

Praktyczny wymiar tych działań

Uczestnicy szkolenia są zgodni, że takie spotkanie ma same plusy

normalnie jak z zebrania egzekutywy partyjnej młodzieżówki za Gierka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.