Facebook Google+ Twitter

Młodzież wciąż buduje "żywy pomnik" swojemu papieżowi

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-03-18 18:47

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło nie ustają w przygotowaniach wiernych do kanonizacja Jana Pawła II. Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia dotrze do kościołów, instytucji i domów w całym kraju.

Jednym z nieodłącznych elementów związanych z przygotowaniami w Polsce do wyniesienia na ołtarze papieża Jana Pawła II jest Iskra Miłosierdzia, która dotrze do kościołów, instytucji i domów w całym kraju. Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło nie ustają w przygotowaniach do tego ważnego dla Polski wydarzenia.

Kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się 27 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Watykanie. Do rozniecenia iskry wzywał sam Papież Polak – Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście. To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata. – mówił podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Zaś w grudniu 2003 roku pobłogosławił ogień, który od tamtej pory pali się nieustannie pod obrazem Jezusa Miłosiernego.

Celem działań stypendystów FDNT i Stowarzyszenia Absolwentów Dzieło jest, aby ogień palący się na co dzień w łagiewnickiej świątyni, w tym szczególnym dniu znalazł się w każdym domu. Dlatego też w niedzielę 30. marca w trakcie uroczystej Mszy Świętej w Łagiewnikach Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia odbiorą z rąk kard. Stanisława Dziwisza delegacje młodzieży ze wszystkich polskich diecezji. Iskrę otrzymają również prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji kościelnych, państwowych i społecznych, m.in. Straży Pożarnej, Policji, Służby Więziennej, Caritas Polska, zakonów, organizacji harcerskich i mediów. Płomień przenoszony będzie w specjalnych lampionach dostarczonych przez Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło. Transmisję Mszy Świętej na żywo przeprowadzą TVP1 i TVP Polonia. Natomiast w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, w Światowy Dzień Młodzieży biskupi przekażą Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia delegacjom młodzieżowym ze wszystkich parafii danej diecezji, które zaniosą ten ogień do swoich kościołów.

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia, czyli w sam dzień kanonizacji odbędzie się uroczyste przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia wiernym w całej Polsce. W ten sposób każdy będzie mógł doświadczyć symbolicznej – duchowej łączności z uroczystością kanonizacji w Watykanie.

Lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia znajdzie się także przy ołtarzu podczas uroczystości kanonizacyjnych w Watykanie.

9 marca ruszyła też strona iskramilosierdzia.pl, za pośrednictwem której można składać podziękowania, postanowienia lub też prośby do Jana Pawła II. Przed kanonizacją wpisy zostaną wydrukowane i zebrane w postaci pamiątkowej księgi, którą wykona Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Księga ta zostanie przewieziona do Watykanu i złożona podczas uroczystości kanonizacyjnych jako duchowy dar Polaków. Jej egzemplarze zostaną także złożone w muzeum w Wadowicach, w Częstochowie oraz w Warszawie w Centrum Opatrzności Bożej.

Oprócz przygotowań do kanonizacji Papieża Polaka takich jak te dotyczące Iskry Miłosierdzia, które łączą całą Polskę, stypendyści poszczególnych diecezji inaugurują wspólne modlitewne przeżywania tego wyjątkowego czasu w swoich parafiach. Przykładów można wymieniać mnóstwo: stypendyści Wspólnoty Opolskiej chcą m. in. przygotować czuwanie przed lub bezpośrednio po kanonizacji, a także flash mob związany z pomaganiem, wywoływaniem uśmiechu na twarzy i miłosierdziem. W Lublinie każdego dnia, gdy Iskra będzie już w Archikatedrze (30 marca – 27 kwietnia) warta składająca się ze stypendystów wspólnoty odmówi przy niej Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji, którą otrzyma od innego stypendysty na rekolekcjach. Diecezja Bielsko-Żywiecka chce zorganizować nabożeństwo ku czci już Świętego Jana Pawła II natomiast Wspólnota Krakowska postanowiła nakręcić filmik dotyczący postanowień, podziękowań i próśb do Jana Pawła II.

Należy też wspomnieć, że w Katowicach grupa eM Media organizuje pod patronatem JM abpa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca międzynarodowy konkurs na billboard ewangelizacyjny promujący nauczanie Jana Pawła II. Więcej szczegółów na stronie http://www.archidiecezja.katowice.pl/index.php/informacje-biece/4029-miedzynarodowy-konkurs-na-billboard-ewangelizacyjny-promujacy-nauczanie-jana-pawla-ii.
(Agnieszka Stokłosa)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.