Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20830 miejsce

Młodzież wygrała 5 tys. złotych dla Szalonego Wózkowicza

Pola, Karolina i Michał, uczniowie klasy drugiej Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Maturą Międzynarodową w Warszawie (I SLO) wygrali nagrodę główną w konkursie realizowanym w ramach projektu Młodzież i filantropia.

Zwycięzcy konkursu z symbolicznym czekiem na kwotę 5 tys. zł. Nagroda trafi do bohatera ich prezentacji - Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza z Warszawy. Po lewej Agnieszka Sawczuk, Prezes Fundacji dla Polski / Fot. Krzysztof Pacholak19 czerwca w konkursie na najlepszą prezentację organizacji pozarządowej udział wzięło 9 grup uczniów klas drugich I SLO. W ramach projektu Młodzież i filantropia spojrzeli na świat z innej perspektywy – zaczęli dostrzegać problemy swoich społeczności lokalnych, analizowali działalność organizacji pozarządowych i dowiedzieli się jak ważną rolę pełnią one w naszym życiu. Każda z grup wybrała jedną organizację, która według nich najlepiej odpowiada na dany problem społeczny. Uczniowie odwiedzili te organizacje i zebrali materiały, aby móc przygotować swoje prezentacje.

Towarzystwo Szalonego Wózkowicza
Jury konkursu przyznało główną nagrodę w wysokości 5 tys. złotych zespołowi prezentującemu Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza z Warszawy (TPSW). Nagroda trafi do organizacji.

- Korzyść z tej nagrody jest podwójna – przynosi uczniom radość i satysfakcję, że zrobili coś dobrego, a organizacja otrzymuje realne wsparcie finansowe na swoją działalność – mówi Agnieszka Sawczuk, prezes Fundacji dla Polski, która realizuje projekt.

TPSW walczy o zmianę wizerunku osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku ze smutnej, załamanej i potrzebującej litości na pogodną, żyjącą aktywnie, dla której niepełnosprawność jest jedynie utrudnieniem a nie barierą, występuje też przeciwko objawom dyskryminacji zdrowotnej (barierom społeczno-administracyjnym i architektonicznym) poprzez prowadzenie działań bezpośrednich oraz informacyjnych. Podczas prezentacji uczniowie pokazali działalność TPSW oraz krótki film, który sami stworzyli. Michał wcielił się w sytuację osoby z niepełnosprawnością – na wózku pokonał trasę z Ursynowa do szkoły na Raszyńskiej korzystając ze środków komunikacji miejskiej, pokonując dziurawe chodniki i zbyt wysokie krawężniki. Na swoim przykładzie pokazali szerokiej publiczności problem barier architektonicznych. Uczniowie zwrócili również uwagę na bariery architektoniczne w budynku szkoły.

Wyróżnienia
Jury konkursu wyróżniło trzy zespoły uczniów doceniając poziom przygotowanych wystąpień,
a w szczególności ich zawartość merytoryczną i formę przekazu. Uznanie zyskały prezentacje ilustrujące działalność Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym – ECHO, Fundacji Rozwoju i Edukacji Regionalnej i Fundację Praworządni.pl (zespół przybliżył akcję www.ujawnij.pl).
Więcej na: http://www.mlodziezifilantropia.pl/

Fundacja dla Polski
Atutem Fundacji jest ponad 20-letnie doświadczenie w pracy na rzecz
rozwoju inicjatyw społecznych w Polsce. Pomaga finansowo i merytorycznie instytucjom przeciwdziałającym ubóstwu i wykluczeniu społecznemu. Upowszechnia wiedzę
i doświadczenia na temat możliwości angażowania się w działalność filantropijną oraz doradza osobom i instytucjom, jak dołączyć do grona darczyńców. Uczy, jak mądrze
i efektywnie pomagać. W ciągu ostatnich 20 lat przekazała dotacje o łącznej wartości blisko 6 mln zł, za które zrealizowano ponad 630 projektów społecznych.

Pilotaż projektu Młodzież i filantropia realizowany jest w dwóch warszawskich szkołach średnich od października 2011r. w dwóch warszawskich szkołach średnich w partnerstwie z Institute for Philanthropy z Londynu i Towarzystwem Przyjaciół I SLO w Warszawie.
Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana wśród idei stanowiących podstawę działań wychowawczych i programów nauczania, zakłada przygotowanie uczniów raczej do służby społecznej niż do bezwzględnej walki o osobisty sukces.
Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia od początku swego istnienia (2006r.) prowadzi akcje społeczne i pomocowe, a uczniowie często sami spontanicznie podejmują działania na rzecz innych ludzi lub organizacji.

Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Wartość dofinansowania wynosi 539 379 zł, a udział własny Fundacji w projekcie wynosi 60 332 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

pavlo
  • pavlo
  • 28.06.2012 12:56

Michał wcielił się w sytuację osoby z niepełnosprawnością – na wózku pokonał trasę z Ursynowa do szkoły na Raszyńskiej korzystając ze środków komunikacji miejskiej, pokonując dziurawe chodniki i zbyt wysokie krawężniki.

Niech wcieli się w osobę niepełnosprawną to zobaczy jaka jest różnica między osobą niepełnosprawną a z niepełnosprawnością, to zupełnie dwa inne światy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.