Facebook Google+ Twitter

Młodzież z Wrocka rządzi w internecie

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-11-09 11:24

Wrocławskie pomysły wciągają miliony Polaków. W sieci wciąż jest sporo miejsca na sukces.

 / Fot. Tomasz HołodW nieograniczone możliwości internetu wierzy coraz więcej wrocławian. Zanim skończą studia, starają się wypłynąć ze swoimi pomysłami na szersze wody. Naszej-klasie się udało, to dlaczego my mielibyśmy zostawać w tyle - myślą przyszli absolwenci informatyki. Od kilkunastu dni w internecie można znaleźć serwis Esparo.pl, kolejną po wspomnianej Naszej-klasie.pl, Bankierze.pl, Money.pl czy Ceneo.pl.
- Portal działa na zasadzie aukcji internetowej. Osoba która poszukuje malarza, murarza czy lakiernika do konkretnej pracy, wystawia ogłoszenie w naszym serwisie. Wszyscy zainteresowani zleceniem, składają oferty określając termin i proponowaną cenę. Po zakończeniu aukcji wybieramy najlepszą, niekoniecznie najtańsza propozycję - opisuje swój pomysł Patryk Rogosch z Politechniki Wrocławskiej.
W ciągu dwóch tygodni działania strony pojawiło się na niej kilkadziesiąt aukcji i około 100 zapisanych osób. Kolejne tysiąc codziennie otwiera Esparo.pl.
- To bardzo dobry pomysł - przyznaje Anna Olszewska, właścicielka firmy budowlanej Expert, która skorzystała z portalu studentów Politechniki. - Poszukujemy pracowników do robót budowlanych. Kolejne miejsce, w którym możemy się ogłosić na pewno się przyda - dodaje.
Patryk Rogosch liczy na coraz większe zainteresowanie internautów jego pomysłem.
- 50 tysięcy użytkowników w ciągu najbliższego roku, uznałbym za sukces - przyznaje.
Rok temu podobnie mówił Maciej Popowicz, gdy jego Nasza-klasa.pl miała tysiąc zarejestrowanych użytkowników. Efekt przeszedł jego najśmielsze oczekiwania.
- W internecie ciągle jest bardzo dużo miejsca na ciekawe pomysły. We Wrocławiu pojawia się ich wyjątkowo dużo. Trudno jednoznacznie stwierdzić skąd to się bierze. Myślę, że wrocławscy studenci nie idą klasyczną drogą: najpierw skończę studia, a później poszukam pracy. Tylko już w trakcie nauki myślą o swojej przyszłości i nie boją się podejmowania trudnych wyzwań - twierdzi twórca Naszej-klasy.
Popowiczowi, finaliście wielu konkursów dla programistów nie wypada wspominać, że wrocławscy studenci informatyki są w światowej czołówce. Kilka dni temu Paweł Gawrychowski, doktorant w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego wrócił z USA bogatszy o 5 tys. dolarów. Tyle wynosiła nagroda za trzecie miejsce w najbardziej prestiżowym na świecie konkursie dla programistów.
- Zestawienie sukcesów naszych studentów w ciągu ostatnich lat, zajmuje kilka stron formatu A4 - mówi prof. Krzysztof Loryś z Instytutu Informatyki. - To efekt ich ciężkiej pracy i talentu, ale także odpowiedniej motywacji. My wyławiamy najlepszych już w gimnazjach i liceach, organizujemy obozy naukowe i przygotowujemy młodych ludzi do olimpiad informatycznych. Później dbamy o ich rozwój na studiach. To nie przypadek, że najwięksi gracze rynku IT już inwestują we Wrocławiu. W tym mieście znajdują wyspecjalizowaną kadrę, która spełnia ich wymagania - dodaje.
Dziś w rankingu TopCodera, najbardziej prestiżowego konkursu dla programistów, Polska zajmuje trzecie miejsce, po Rosji i Chinach, ale przed Stanami Zjednoczonymi. W tym samym konkursie, w rankingu szkół Uniwersytet Wrocławski od dłuższego czasu znajduje się w dziesiątce najlepszych światowych uczelni.
Jednak wszystko wskazuje na to , że nasze sukcesy potrzebują lepszej promocji.
- Tak, tak, o Naszej-klasie słyszała już cała Polska - mówi Magda Borowik, analityk rynku telekomunikacyjnego z IDC Polska. - Ale szczerze mówiąc nie wiedziałam, że pomysły na Bakiera.pl, Ceneo.pl czy Travelplanet.pl też pochodzą z Wrocławia - przyznaje, jednak zaraz dodaje, że nasze miasto coraz częściej jest postrzegane jako świetne miejsce do inwestycji informatycznych i telekomunikacyjnych.
Jerzy Wójcik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.