Facebook Google+ Twitter

Młodzieżówki partyjne. Przyszłość polityki czy kwiat do kożucha?

Młodzieżówki partyjne zyskują coraz większe uznanie wśród młodych ludzi, a ciekawa forma działalności w postaci happeningów i akcji społecznych przyciąga tych, którzy marzą o wielkim świecie polityki. Na czym polega fenomen młodzieżówek? Skąd bierze się zainteresowanie młodych, przy coraz większej niechęci dorosłych do obecnego stanu polityki?

Sztandar młodzieżówki "Forum Młodych Ludowców", Fot. Redakcja FML / Fot. Redakcja FML- Dla młodych jest to po prostu trampolina do kariery - tłumaczy dr Radosław Kossakowski, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego. - W mniejszym stopniu chodzi o ideały, no chyba, że mówimy o skrajnych ugrupowaniach jak Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo - Radykalny, gdzie wspólne ideały rzeczywiście występują i łączą członków, ale jest to niewielki, mikroskopijny potencjał - dodaje.

Zdaniem posła PO Krzysztofa Brejzy młodzież dostaje możliwość realnego kształtowania polskiej polityki. - Stowarzyszenia młodzieżowe stanowią etap pośredni między działalnością lokalną, a ogólnopolską polityką. Funkcjonują niczym inkubator, który generuje polityków nowego typu - dodaje poseł.

- Nie zgadzam się z tym, bo realna władza znajduje się w parlamencie - oponuje Kossakowski. - Wystarczy spojrzeć na granicę wieku - w sejmie dominują ludzie doświadczeni w średnim wieku, a młodych, do 30 roku życia możemy policzyć na palcach jednej ręki. Oczywiście młodzi mogą się czegoś dorobić jako asystenci, jednak nie zachodzi żadna wymiana pokoleń - argumentuje socjolog.

Czym są młodzieżówki partyjne? Są organizacjami współpracującymi z daną partią polityczną. Część z nich stanowi autonomiczne stowarzyszenia, które nie wiążą swojej działalności z żadną frakcją polityczną. Teoretycznie każda młodzieżówka ma na celu integrację młodzieży i zachęcanie młodych ludzi do aktywnego udziału w życiu politycznym. Instytucje tego typu stanowią miejsca bez barier, w których wśród rówieśników młodzi ludzie mogą rozmawiać, debatować i wymieniać swoje poglądy. Dzięki temu, każdy z nich może wyrobić sobie własne poglądy polityczne, ale również wzbogacić swoją wiedzę i poznać mechanizmy napędzające politykę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.