Facebook Google+ Twitter

Młodzieży grozi nowy legalny narkotyk

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-19 10:41

Nasi rodacy wracający z emigracji w Europie Zachodniej, szczególnie z Wielkiej Brytanii oraz Holandii, przywieźli ze sobą modę na niebezpieczną używkę, tzw. GBL.

Już kilka kropel wywołuje euforię, rozluźnienie, ale jednocześnie może doprowadzić do ostrego zatrucia układu pokarmowego oraz utraty przytomności z jednoczesną amnezją. Dlatego czasem jest także wykorzystywany jako tzw. tabletka gwałtu. Może silnie uzależnić. Przedawkowanie prowadzi do śpiączki lub nawet śmierci. Już dawka 10 ml może być śmiertelna. Imprezowicze sięgają po niego coraz częściej, bo jest legalny i bardzo tani. Używa się go jako środek do czyszczenia chromu. Jedna "działka" kosztuje najwyżej kilka złotych.

Substancje GBL znane są Piotrowi Jabłońskiemu, dyrektorowi Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. To groźne substancje, na szczęście problem z ich zażywaniem nie jest jeszcze w Polsce masowy. Bardziej popularne wśród młodych ludzi są np. dopalacze - mówi nam Jabłoński. Monitorujemy sytuacje. Musimy mieć pewność, czy GBL to tylko krótkotrwała moda, czy może przerodzić się w poważny problem - dodaje.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.