Facebook Google+ Twitter

Mniej rencistów, więcej emerytów

Aż o 70 tys. spadła przez rok liczba rencistów pobierających świadczenie z tytułu niezdolności do pracy. W tym samym czasie o blisko 80 tys. wzrosła liczba emerytów.

Liczba wszystkich świadczeniobiorców Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie emerytur i rent w styczniu tego roku to 7 mln 524 tys. Jest to o 12 tys. osób więcej niż w styczniu roku ubiegłego. Tegoroczna, styczniowa wypłata emerytur i rent to wydatek 11,4 mld zł, tj. o
blisko 850 mln zł więcej niż przed rokiem.

Biorąc pod uwagę rok do roku zauważalny jest wzrost liczby osób pobierających emeryturę. Według najnowszych, styczniowych danych emeryturę z ZUS pobiera niewiele ponad 5 mln osób. W styczniu 2009 r. było to 4,92 mln osób, zaś w styczniu 2008 r. - 4,65 mln. Wraz ze wzrostem liczby emerytów wzrosła również kwota wypłat emerytalnych. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w styczniu tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił o blisko 700 mln zł więcej, a łączna suma wypłat zamknęła się kwotą 8,1 mld zł. Dodatkowo w styczniu tego roku Zakład wypłacił 2 tys. emerytur pomostowych na kwotę 4,5 mln zł.

Spada natomiast liczba i kwota wypłat świadczeń rentowych. W ubiegłym roku ZUS wypłacił 1,319 mln rent z tytułu niezdolności do pracy na łączną kwotę 1,51 mld zł. To o 70 tys. mniej świadczeń i 30,5 mln zł mniejsza kwota niż przed rokiem. Spadek liczby wypłacanych rent z tytułu niezdolności do pracy jest jeszcze bardziej zauważalny porównując styczeń tego roku do stycznia 2008 r. Przez dwa lata liczba wypłacanych świadczeń spadła o 178 ,5 tys. Wypłacana z tego tytułu kwota zmniejszyła się natomiast o 56,6 mln zł.

Na w miarę stałym poziomie, ok. 1,27 mln osób, utrzymuje się liczba wypłacanych przez ZUS rent rodzinnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No tak po prostu bardziej schorowani odchodzą już na emeryturę. Chociaż dzisiaj tu http://bycseniorem.pl/ spadła liczba emerytów. Czyżby różne dane?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.