Facebook Google+ Twitter

Mniejszość niemiecka: Wypowiedź Kaczyńskiego jest szkalująca

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-04 18:46

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce nie może milczeć w sytuacji, w której oficjalna wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, przywódcy jednej z największych partii politycznych w Polsce, jawnie szkaluje setki tysięcy polskich obywateli niemieckiej narodowości i pochodzenia. Poniżej publikujemy list, jaki przesłał Bernard Gaida, przewodniczącego Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Szanowni Państwo!

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce nie może milczeć w sytuacji, w której oficjalna wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, przywódcy jednej z największych partii politycznych w Polsce, jawnie szkaluje setki tysięcy polskich obywateli
niemieckiej narodowości i pochodzenia. Z wypowiedzi tej wynika jakoby śląskość mogła być do
zaakceptowania, gdyby nie rodziła podejrzenia „zakamuflowanej opcji niemieckiej”. Takie sformułowanie sugeruje, jakoby Niemcy byli gorszymi obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej
a niemieckość dyskwalifikowała do bycia dobrym współobywatelem. Również krytyka wobec
Platformy Obywatelskiej za koalicje w obydwu górnośląskich województwach, które zawarto
w zgodzie z demokratycznymi regułami państwa i wolą wyborców, może być rozumiana jedynie
jako kwestionowanie zasady demokracji w Polsce. Niepokoi także to, że wielu krytyków wypowiedzi lidera partii PiS nie zwróciło uwagi na jej negatywny stosunek do obywateli polskich niemieckiej narodowości.

Kaczyński o śląskości. PO donosi do prokuratury, PJN żąda przeprosin

Protestujemy wobec próby czynienia z nas obywateli drugiej kategorii. Pragniemy przypomnieć, że Niemcy w Polsce, na Warmii i Mazurach, Pomorzu i Śląsku dopiero w 1989 roku mogli wyjść z politycznego i publicznego niebytu stając się w swych regionach konstruktywną częścią społeczeństwa, starając się o rozwój swych małych ojczyzn, budując wraz z Polakami wiele polsko-niemieckich partnerstw, tworząc tym samym mosty porozumienia pomiędzy naszymi krajami. Również na Śląsku nie dajemy powodów do posądzeń o nielojalność wobec Rzeczpospolitej Polskiej, chociaż jest prawdą, że wielokulturowość a zwłaszcza jej akceptację
uznajemy za przejaw bogactwa i siły państw i narodów a nie za dowód ich słabości.
Polska ratyfikując „Konwencję ramową o ochronie mniejszości narodowych” oraz „Europejską Kartę Języków Regionalnych lub Mniejszościowych” oficjalnie uznała mniejszości narodowe oraz ich kulturę za swoje bogactwo. Niemcy na Śląsku z oczywistych powodów są Ślązakami „z dziada pradziada” i w związku z tym mieszkając w Unii Europejskiej, będąc obywatelami demokratycznej Polski, protestują przeciwko próbie publicznego dyskredytowania naszej obecności w naszej ojczyźnie oraz szkodliwej próbie przeciwstawiania nas Polakom, z którymi wspólnie zamieszkujemy Śląsk. Takie próby skłócenia nie udały się nawet w czasach
dyskryminacyjnej polityki władz komunistycznych przed przełomem lat 1989/1990. Pozostaliśmy
dobrymi obywatelami, sąsiadami, parafianami, podatnikami, członkami mieszanych rodzin.

Protestujemy przeciw temu, by w XXI wieku z niemieckości czyniono komukolwiek w Polsce zarzut. Zarówno grupie jak i poszczególnym obywatelom. Dumni z osiągnięć minionych 20 lat, ale także zatroskani o przyszłość słuchamy głosów wielu naszych członków, którzy nadal w spisie powszechnym oraz życiu codziennym obawiają się zadeklarować swą niemiecką tożsamość narodową obawiając się represji i wykluczenia społecznego. W 2002 roku brak ufności do Państwa członków mniejszości narodowych sprawił, że niemal 800 tys. obywateli nie odważyło się odpowiedzieć na pytanie o narodowość. Polska jednak udowodniła, że z tytułu deklaracji narodowej w czasie spisu nikomu nie stała się krzywda. Jest szansa by rok 2011 stał się dowodem zaniku tych lęków opartych na złych doświadczeniach. Niestety, wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego takie obawy może jedynie pogłębić, a zgodne wieloletnie współżycie zakłócić. Nie wolno na to pozwolić.

Bernard Gaida
Przewodniczący Związku
Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dolno-Ślązak
  • Dolno-Ślązak
  • 14.05.2011 13:03

Niemcy mają gdzieś Polaków mieszkających i pracujących na ich terytorium.Natomiast Rząd PO pozwala pluć na żywotne interesy Polaków.Podziwiam USA tam Rząd dba o każdego swojego obywatela i ich prawa za granicą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak mały
  • Polak mały
  • 14.05.2011 12:54

No i doczekaliśmy się podziału Polski.Brawo Donaldzie Tusk.Brawo zdrajcy Korfantego.Opamiętajcie się - pieniądz niemiecki to nie to co GODNOŚĆ ŚLĄSKA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
janbociek
  • janbociek
  • 14.05.2011 12:47

Odwalcie się od Jarka i nie szukajcie nowej autonomii bo Wasi dziadowie zginęliby za Polskę niż mieliby ją zdradzić za euro niemieckie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Grabski
  • Krzysztof Grabski
  • 05.04.2011 07:29

Za czasów PRL-u to ty byłeś Heniek Król i siedziałeś cicho.
Dzisiaj ty jesteś Heinz Kroll i masz dwa miejsca w Sejmie.
Polska gościnność jest niesamowita.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.