Facebook Google+ Twitter

Mniejszość polska na Litwie będzie reprezentowana w parlamencie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-13 07:25

Jak ustaliło Polskie Radio, szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski zdobył ponad połowę głosów w jednomandatowym okręgu wileńsko-sołecznickim i wywalczył mandat do Sejmu.

Ponadto, z pierwszych danych wynika, że do drugiej tury w swoich okręgach przeszło trzech innych polskich polityków. Są to: Józef Narkiewicz w okręgu wileńsko-trockim, szef Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz w okręgu szyrwińsko-wileńskim oraz Tadeusz Andrzejewski w okręgu Nowa Wilejka. Druga tura odbędzie się 26 października.

Wciąż nie wiadomo, czy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przekroczy próg pięciu procent, który jest wymagany do otrzymania mandatów do Sejmu z listy krajowej. Po przeliczeniu głosów z blisko połowy obwodowych komisji wyborczych, polska partia była minimalnie nad progiem wyborczym. Jeśli Polacy utrzymają taki wynik, będą mieli co najmniej pięcioro posłów.

Z list krajowych wchodzi do Sejmu 70 osób, z jednomandatowych okręgów - 71. Pewni wejścia do parlamentu są już konserwatyści, Partia Odrodzenia Narodowego, Porządek i Sprawiedliwość Rolandasa Paksasa, Partia Pracy Wiktora Uspaskicha oraz socjaldemokraci.

Frekwencja w skali kraju wyniosła ponad 47 procent. Jeśli zostanie potwierdzona, wówczas za nieważne zostanie uznane referendum w sprawie przyszłości elektrowni atomowej w Ignalinie. Wymagana była co najmniej 50-procentowa frekwencja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.