Facebook Google+ Twitter

Mobilny festiwal polskich filmów ruszył na Wyspach!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-10-01 12:01

Polskie kino ponownie podbija serca kinomanów w Zjednoczonym Królestwie. 28 września wystartował drugi Play Poland Film Festiwal. Celebracja polskiego filmu rozpoczęła się w Birmingham pokazem dramatu „Joanna" w reż. Feliksa Falka.

Logo Festiwalu / Fot. Play PolandPlay Poland Film Festival to cykl projekcji filmowych i imprez towarzyszących, który wyróżnia w jesiennym kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Zjednoczonym Królestwie polski koloryt i poparcie wielu renomowanych instytucji kulturalnych. Polish Art Europe, organizacja non-profit, promująca polską kulturę i sztukę na Wyspach Brytyjskich, zadbała o pozyskanie znaczących partnerów i doskonały dobór repertuaru.

Polskie współczesne kino jest zjawiskiem fascynującym. Filmy nagradzanych w świecie reżyserów, operatorów i twórców muzyki filmowej, opowiadają zajmujące historie z perspektywy mieszkańca państwa po transformacji ustrojowej, który próbuje rozliczać się ze swoim dziedzictwem. Niekoniecznie jest to kino zaangażowane społecznie albo historyczne. To często kino autorskie, intymne, takie, w którym reżyserzy opowiadają o własnych doświadczeniach – komentuje Bartosz Konopka, reżyser „Leku wysokości”, który będzie można zobaczyć podczas festiwalu. Jego zdaniem polskie kino powinno spodobać się widzom z Zachodu, ponieważ jest w nim spora dawka humanizmu. W kinie z innych krajów panuje nurt apokaliptyczny, melancholijny, nastrój zwątpienia w człowieka. My mamy w sobie nadzieję. Zastanawiamy się nad ludzką kondycją i ciągle wierzymy w człowieka – dodaje Konopka.

Wydarzenia festiwalowe w Zjednoczonym Królestwie zainaugurowała projekcja wielokrotnie nagradzanego filmu „Joanna” Feliksa Falka.

Kolejny obraz festiwalu, który będzie można zobaczyć w Birmingham czwartego, a w Edynburgu 18 października, to „80 milionów” Waldemara Krzystka. Miłośnicy bardziej osobistego kina będą mieli okazję obejrzeć „Lęk wysokości” Bartosza Konopki (12 października Birmingham, 25 października Edynburg, 10 listopada Oxford, 15 listopada Liverpool).

Kolejną festiwalową perełką jest „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej (8 listopada, Edynburg), który wzbudził wiele kontrowersji wśród europejskiej widowni. I wreszcie, 18 października w Birmingham, 1 listopada w Edynburgu i 15 listopada w Belfaście będzie można obejrzeć brawurową polsko-amerykańską produkcję „Wygrany”, w reżyserii Wiesława Saniewskiego.

W Glasgow, Edynburgu, Birmingham, Belfaście, Sunderland, Oxfordzie, Liverpoolu, Newcastle i Londynie, jak również w kanadyjskiej Ottawie oraz norweskim Oslo od września będą też mieć miejsce pokazy specjalne, czyli projekcje najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i animacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.