Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20037 miejsce

Mobilny listonosz, czyli o skrzynkach pocztowych

  • AAA AAA
  • Data dodania: 2008-05-03 12:26

Zapewne każdy z nas ma własną skrzynkę pocztową i jest do niej przywiązany. Jednak ilu z nas ma świadomość tego, że na internetowym rynku trwa zacięta walka o jej użytkowników? Dostawcy prześcigają się, który z nich zaoferuje nam lepsze warunki.

Na internetowym rynku jest bardzo wiele firm, które oferują nam darmową (i nie tylko) skrzynkę pocztową. Dostawcy usług co chwila prześcigają się w tym, kto zaoferuje nam ciekawsze możliwości. Większość z nas ma już "własną" pocztę, ale może warto zastanowić się nad zmianą i wybrać usługę, która zaoferuje nam o wiele więcej?

Ale co z moim adresem?


Korzystając z Gmaila możemy wysyłać wiadomości z własnego adresu / Fot. mail.google.comWiększość osób myśli, że zmiana skrzynki pocztowej wiąże się ze zmianą adresu. Do pewnego czasu to było prawdą, ale przy rosnącej konkurencji, dostawcy robią co tylko się da, aby przyciągnąć kolejnych użytkowników. Dziś nie jest już problemem ustawienie przekierowania z jednej skrzynki na drugą, a na nowej poczcie ustawienie, aby nasze e-maile były wysyłane ze starego adresu.

Cała operacja jest bardzo prosta - wybieramy adres z którego chcemy wysyłać wiadomości, logujemy się na starą skrzynkę, przepisujemy kod potwierdzający i gotowe.
Opiszę ten proces na przykładzie Gmail-a i o2.pl. Korzystam z adresu w24@o2.pl, ale chcę korzystać z poczty oferowanej przez Google, nie zmieniając własnego adresu. Zakładam więc konto na serwerach Google, a w opcjach poczty ustawiam, że chcę wysyłać wiadomości z adresu w24@o2.pl. Potem wystarczy się zalogować na pocztę o2.pl i kliknąć w link, który został wysłany przez Gmail-a. Po tej operacji możemy już wysyłać e-maile z naszego adresu, jednocześnie korzystając z interfejsu Google.

Co z pocztą przychodzącą?


Hotmail sam prześle nasze wiadomości na inny adres / Fot. mail.live.comTutaj przychodzi nam z pomocą opcja przekierowania wiadomości. Jej konfiguracja jest o wiele prostsza, niż poprzednio - wystarczy wejść w opcje poczty i ustawić opcję wysyłania maili na inny adres... Prawie jak poczta głosowa.

Którą pocztę wybrać?


Przy wyborze dostawcy kierujemy się przede wszystkim rozmiarem skrzynki pocztowej. To jednak tylko jeden, z bardzo wielu czynników decydujących o jakości danej poczty. Przy wybieraniu serwera warto zwrócić uwagę np. na maksymalną wielkość e-maila (może się zdarzyć, że chcąc wysłać znajomemu kilka zdjęć, zobaczymy komunikat informujący o przekroczeniu dozwolonego rozmiaru), na obsługę zabezpieczeń SSL (chyba nikt z nas nie chce, aby jego e-maile trafiły w niepowołane ręce) oraz na reklamy, które zobaczymy my i osoby odbierające od nas wiadomości.

Krótko o dostawcach


Na podstawie Wikipedii możemy krótko porównać niektóre skrzynki. Jeśli chodzi o dostępną przestrzeń, to bezkonkurencyjna jest Interia.pl. Oferuje nam pocztę bez żadnych ograniczeń. Dodatkowo mamy możliwość wysyłania e-maili o wielkości do 50 MB. Minusem tej poczty są jednak reklamy, które będą "doklejane" do każdej wysyłanej wiadomości.

o2.pl oferuje nam skrzynkę o pojemności 10 GB i wysyłanie wiadomości o rozmiarze 100 MB. To bardzo dobre parametry, jednak korzystając z usług o2.pl, na naszą skrzynkę będzie przychodziło wiele spamu (paradoksalnie wysłanego przez sam portal).

Ciekawe warunki oferują także Google. Pojemność skrzynki ciągle rośnie - aktualnie jest to 6,6 GB, a wiadomości mogą dochodzić do 20 MB. Gazeta.pl, która połączyła swoją pocztę właśnie z Google, oferuje takie same warunki. Interfejsy skrzynek są niemalże identyczne.

A może coś płatnego?


Onet i nowy interfejs poczty / Fot. poczta.onet.plJeśli zależy nam na wysokiej jakości świadczonych usług, to mogą nas zainteresować płatne skrzynki mailowe. Onet oferuje nam dwa rodzaje płatnych kont. Oba charakteryzują się o wiele lepszymi parametrami niż konto darmowe, np. cała komunikacja z serwerem jest szyfrowana, co nie pozwala na przechwycenie danych przez niepowołane osoby. Mamy także możliwość przekierowania e-maili na inny adres, co w bezpłatnej wersji nie jest możliwe.

Darmowa skrzynka Wirtualnej Polski wraz z nowym, intuicyjnym interfejsem / Fot. poczta.wp.plPłatną wersję poczty oferuje nam także Wirtualna Polska. Za 33 zł rocznie mamy zwiększoną pojemność konta (aż do 6 GB), dostęp do zaawansowanych statystyk, autorespondera (który może informować osoby przesyłające nam maile, że nie mamy dostępu do internetu, np. z powodu urlopu) oraz podobnie jak w przypadku Onetu - przekierowanie wiadomości, którego nie ma w darmowej wersji skrzynki.

home.pl - oprócz skrzynki pocztowej, możemy tam wykupić także domenę lub serwer www / Fot. home.plPłatne skrzynki pocztowe udostępniają także serwisy specjalizujące się w obsłudze stron www, np. home.pl. Powinny zainteresować się nimi przede wszystkim osoby, którym zależy na niezawodności
skrzynek oraz właściciele stron internetowych. Z reguły kupując pakiet serwer www+poczta otrzymamy zniżkę na obie usługi.

Słowo na koniec


Warto mieć świadomość tego, że na rynku jest bardzo wiele firm oferujących swoje usługi pocztowe. Nie musimy być na stałe przywiązani do jednego dostawcy. Jeśli nie odpowiada nam polityka danej firmy - przestańmy z niej korzystać. W dzisiejszych czasach adres e-mailowy czy numer telefonu nie jest całkowicie przywiązane do jednego usługodawcy, co daje nam spore możliwości. Dzięki nim możemy dostosować pocztę do naszych potrzeb.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł i przejrzyście napisany , dlatego (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.