Facebook Google+ Twitter

Moc brzmienia dobrego rocka

Dżem – legenda polskiej muzyki rockowej, zagrał 20 stycznia w krakowskim klubie Lochness. Jako support kapeli wystąpił Es Flores, osadzony w podobnym rockowo-bluesowym klimacie.

Sądząc po tym jak różnorodną publiczność udało się zgromadzić Dżemowi na sobotnim koncercie, można zaryzykować stwierdzenie, że jego muzyka łączy pokolenia. Z pewnością dla wielu obecnych fanów występ kapeli to nie tylko dobra zabawa przy dobrze znanych kawałkach, ale również nawiązanie do przeszłości, wspomnień... Takich licznych, a dziś kojarzących się z „Wehikułem czasu” czy „Aleją pełną róż”.


Maciej Balcar - wokal

Jak to się zaczęło...


Zespół rozpoczął swoją działalność w 1973 r., z inicjatywy braci Adama i Bena Otrębów, Pawła Bergera i Aleksandra Wojtasika. W krótkim czasie dołączył do nich także Ryszard Riedel. Na przestrzeni lat skład Dżemu uległ kilkakrotnym zmianom. Pierwszą poważą nagrodę zespół otrzymał na „Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych”zorganizowanym w 1980 r. w Tychach, natomiast na większej scenie zadebiutował podczas I Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie (1980r.). W trakcie przeglądu kapela zagrała już z obecnym gitarzystą Jerzym Styczyńskim.

W 1985 r. ukazało się pierwsze wydanie fonograficzne zespołu: „Dzień, w którym pękło niebo”. W tym samym roku powstał longplay „Cegła”,a w 1991 r.uznawana przez wielu za jedną z najistotniejszych płyt zespołu - „Detox”. „Autsajder” z 1993 r. przeszedł do historii jako album kończący współpracę kapeli i Ryszarda Riedla, który 1 1994 r. ostatni raz koncertował z Dżemem. Po odejściu Riedla, nowym wokalistą został Jacek Dewódzki, zastąpiony w 2001 r. przez Macieja Balcara. Po wypadku samochodowym zespołu w styczniu 2005 r. Dżem zawiesił na jakiś czas działalność. Usłyszenie kapeli na żywo stało się ponownie możliwe w maju 2005 r.

Maciej Balcar - wokal

Historia wciąż żywaWystęp Dżemu w Krakowie stał się dowodem na to, że blues nigdy nie traci na popularności, jest wciąż tak samo energetyzujący i sprzyja wyzwalaniu pozytywnych emocji. Głos  kilkuset  fanów starego dobrego rocka, który wyśpiewywał każdy przebój zespołu mówi sam za siebie. Nawet wtedy, gdy nagle wyłączył się mikrofon wokaliście, publiczność nie zawiodła – śpiewała przy akompaniamencie instrumentów. Ci najwytrwalsi spośród nich szaleli pod sceną, niesieni przez resztę publiczności. Eskalacji radości fanów towarzyszyły zwłaszcza „Wehikuł czasu”, „Whiskey” czy też „Harley mój”. Zespół kilkakrotnie grał na bis, wywoływany przez skandujących: „Więcej Dżemu” sympatyków.

Koncert w Lochness

Koncerty takie jak ten sobotni dają nadzieję, że polska muzyka, wbrew popularnym przez ostatnie lata opiniom, jest w całkiem niezłej kondycji. Zespoły – żywe legendy nadal potrafią zatrząść w posadach salą koncertową, poruszyć publiczność. Ich niesłabnąca popularność powinna uświadomić przedstawicielom branży muzycznej, że w Polsce istnieje zapotrzebowanie nie tylko na popowe, chwytliwe kawałki wykreowane przez elektronikę, ale także na prawdziwą w tego słowa znaczeniu „muzykę” - dobre teksty, wyraziste brzmienie instrumentów i tę charakterystyczną iskrę, która nadaje utworom nieśmiertelność. Taką samą, jaką osiągnął Rysiek Riedel, którego duch jest obecny wszędzie tam, gdzie tylko pojawia się Dżem.

Fot. Natalia Łach

Jerzy Styczyński - gitaraBeno Otręba - gitara basowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"...w Polsce istnieje zapotrzebowanie nie tylko na popowe, chwytliwe kawałki wykreowane przez elektronikę, ale także na prawdziwą w tego słowa znaczeniu „muzykę” - dobre teksty, wyraziste brzmienie instrumentów..." - zgadzam się w 100 %. Taką właśnie muzykę należy promować i o niej pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.01.2007 22:51

Dobry relacja... Byłem na koncercie więc wiem :) Kto był to na pewno przeżywał mega-ekstaze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.