Facebook Google+ Twitter

Mocne słowa Cerkwi: kryzys to przykrywka do rozciągnięcia kontroli

- Politycy to agenci wierzycieli a globalny kryzys jest instrumentalny. W dzisiejszą niedzielę w greckich cerkwiach został odczytany list hierarchów prawosławnych, w którym sytuację Grecji porównano do kraju będącego pod okupacją.

"Grecja musi spełniać rozkazy swych wierzycieli, czyli Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i wydaje się, że straciła swą niezależność" - pisze Święty Synod miejscowego Kościoła prawosławnego. Biskupi potępiają "Brak przywództwa i poczucia etycznego, który wskutek kryzysu uczynił z Grecji kraj pod okupacją".

Zdaniem hierarchii prawosławnej kierownictwo polityczne Grecji przekształciło się w "agenta wierzycieli, narzucając radykalne zmiany, które choć szybko wzburzyły naród to jeszcze do dziś prawie nie wywołały reakcji". Politycy nie potrafili odnowić się, a interesując się jedynie pozostaniem u władzy "nie umieli rozmawiać językiem prawdy". Według autorów dokumentu, sytuacja ta zagraża "prawdziwym interesom kraju i jego narodu" i sprawia w istocie, że "będą nimi kierować nasi wierzyciele".

Nie bez winy jest także społeczeństwo - uważają władycy prawosławni - które pociągane przez "łatwe bogacenie się i dobrobyt, żyło w sposób nieodpowiedzialny", przyczyniając się do obecnego kryzysu "przez niekontrolowane i egoistyczne żądania różnych grup interesów".

Synod przypomniał, że "według wielu ekonomistów" obecny kryzys globalny - którego ofiarą padła zadłużona przez MFW Grecja - "jest sztuczny i instrumentalny, stawiając sobie za zadanie rozciągnięcie nad światem kontroli przez siły bynajmniej nie filantropijne".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

donek
  • donek
  • 29.03.2011 08:11

Grecy nie należą do strachliwych - rewolta trwa już dwa lata i jak widać coś dała

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przynajmniej ci się nie boją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.