Facebook Google+ Twitter

"Mocny człowiek" w kinie Świt na Bródnie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-23 12:25

To już kolejna edycja Nocy Muzeów w kinie Świt na Bródnie. Tym razem organizatorzy zapraszają na wyjątkowy film z muzyką na żywo.

Goście kina Świt 19 maja o godz. 20 usłyszą jako pierwsi w Polsce muzykę do wspaniałego filmu "Mocny człowiek" w reżyserii Henryka Szaro, którą skomponował i wykona warszawski multi-instrumentalista Marcin Pukaluk.

Wcześniej muzykę do polskiego filmu niemego usłyszą tylko mieszkańcy Moskwy - Marcin Pukaluk wykona ją bowiem w stolicy Rosji w ramach Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

Film "Mocny człowiek" Henryka Szaro z 1929 roku, na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego, jest jednym z ostatnich i najlepszych polskich filmów epoki kina niemego. Należy też do najstarszych filmów polskich znajdujących się w bogatych zbiorach Filmoteki Narodowej. Głównym bohaterem filmu jest Henryk Bielecki - dziennikarz i pisarz, który marzy o sławie i bogactwie. Niestety, brak talentu uniemożliwia jego pisarską karierę, a wtedy w megalomańskim umyśle Bieleckiego rodzi się zbrodniczy plan pozbycia się swojego przyjaciela-pisarza i wydanie jego utworów pod własnym nazwiskiem.

Muzykę do filmu stworzył Marcin Pukaluk - muzykolog i kompozytor, artysta posiadający bogate doświadczenia w tworzeniu muzyki filmowej. Pukaluk tworzył już muzykę do arcydzieł niemieckiego ekspresjonizmu i klasyki kina radzieckiego, co zaowocowało dwoma niezwykłymi projektami: „Ekran w Mroku” oraz „Ekran i Rewolucja”. Warszawski artysta komponował i wykonywał muzykę do tak wspaniałych filmów jak: „Metropolis” Fritza Langa, „Gabinet Doktora Caligari” Roberta Wiene, „Nosferatu-Symfonia Grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua, „Strajk” Siergieja Eisensteina czy „Generał” - Bustera Keatona.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.