Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28021 miejsce

"Moda" kobieca w wydaniu muzułmańskim

Sukienka, jeansy, a może spódniczka mini? One nie mają takiego problemu!

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Afghan_woman_sells_handicrafts.JPG / Fot. Mike Andriacco/Public DomainSkromność ubioru stanowi jedną z cnót właściwych kulturze muzułmańskiej. Nie ma w tym nic dziwnego - jeszcze nie tak dawno podobne zjawisko zaobserwować można było w kręgach cywilizacji chrześcijańskiej. Wydaje się jednak, że na tym podobieństwa się kończą.

Widok niektórych fragmentów ludzkiego ciała zarezerwowany jest - według islamu - jedynie dla osoby współmałżonka. Mówimy wówczas o tzw. strefie aurah tj. strefie, której obce oczy nie mogą przekroczyć. O ile jednak u mężczyzn do aurah zaliczyć możemy obszar od pępka do kolan, o tyle u kobiet... obejmuje on całe ciało - z wyłączeniem twarzy i dłoni.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beersheba_Palestine,_a_veiled_Arab_woman.jpg / Fot. Frank Hurley/Public DomainIstnieją jednak szkoły prawa muzułmańskiego, które nakazują kobietom skrywanie i tych części ciała. Ów szczególnie skrajny pogląd nie jest jednak respektowany przez znaczną część świata islamu. Niektóre państwa natomiast - jak Afganistan pod rządami Talibów - narzuciły takowy nakaz przepisami prawnymi.

W zależności od szerokości geograficznej, kręgów etnicznych i kulturowych nakrycia kobiet przybrały różnorakie formy.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Persian_Girl.jpg / Fot. Hamed Saber from Tehran, Iran/CC 2.0Burka - była możliwa do zaobserwowania głównie w Afganistanie w okresie panowania Talibów. Jednak i dziś można spotkać kobiety ubrane w ten typ nakrycia. Okrywa całe ciało oraz twarz - włącznie z oczami, które skryte są za siatką.

Burka chalidżi - ten rodzaj burki spotkać można w regionie Zatoki Perskiej. W ciągu lat przybierał różne style i kroje. W przeciwieństwie do wcześniejszej wersji burki - zawsze pozostawiany był otwór na oczy.

Hidżab - rodzaj chusty zakrywającej włosy oraz szyję kobiety, pozostawiający jednak odkrytą twarz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Lidia Markowicz
  • Lidia Markowicz
  • 22.10.2011 15:08

Panie Grzegorzu! Rzeczywiście, bardzo trafne spostrzeżenie. Nie orientuję się tak dobrze w temacie, ale jakoś mi się to kojarzy z innymi epokami historii islamu - tymi bardziej oświeconymi. W warunkach już miejskich i przy innych trenach religijnych takie "bezeceństwa" :) stały się pewnie dozwolone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałem zauważyć, że w tej samej kulturze istnieją tancerki tańczące z odsłoniętym brzuchem i w luźnych prześwitujących szatach tylko z zasłoną na twarzy. Tyle, że one są dla wybranych. Czyli jest to zwyczajna hipokryzja tak naprawdę...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidia Markowicz
  • Lidia Markowicz
  • 21.10.2011 18:52

Jeśli traktować te ubiory jako demonstrację określonych zasad zachowania, to może i jest to uciemiężanie. Z drugiej strony jest to strój wywodzący się z bardzo dawnych czasów, skutecznie chroniący przed słońcem i piaskiem ludy pustynne. Dodatkowo solidne, wełniane tkaniny stanowiły dobrą izolację cieplną, zarówno w upalny dzień, jak i mroźną pustynną noc.
A co do "skromności ubioru" - one zapewne nie musiałyby organizować tzw. Marszy Puszczalskich, gdzie protestują panie, które uważają, że powinny chodzić właściwie nago i nikt nie powinien przyjmować tego jako zachęty do molestowania. Więc w warstwie pozaideologicznej są to dwa bieguny tego samego zjawiska - kuszenie nagością i unikanie kuszenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Solidarność religijna" ma różne twarze, a czasem ich nie ma w ogóle! Jestem przeciwny ażeby "egzotyzmem" lub "modą" nazywano uciemiężanie kobiet! Bo to jest uciemiężanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pitol
  • Pitol
  • 21.10.2011 11:54

> O proroku! Powiedz swoim żonom i swoim córkom, i kobietom wierzących, aby się szczelnie zakrywały swoimi okryciami. To jest najodpowiedniejszy sposób, aby były poznawane, a nie były obrażane.

Przez kogo? Czyli ten zakaz ma na celu odróżnienie kobiet własnych od innego wyznania (kultury), z których te ostatnie "wierzący" mogą "obrażać"... Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł i temat 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mi też się podoba. Warto wiedzieć różne rzeczy, bo ośrodek werbunkowo-szkoleniowy już się u nas buduje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się ten materiał, bo krótko i na temat. W dodatku przybliża to co dla nas egzotyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.