Facebook Google+ Twitter

Moda na Hiszpanię

O ile dekadę temu wakacje w Hiszpanii kojarzyły się z luksusem, dziś stają się coraz powszechniejsze. Jeszcze niedawno Hiszpania była dla Polaków krainą nieznaną, dziś fascynuje i przyciąga coraz bardziej.

10. Tydzień Kina Hiszpańskiego / Fot. OrganizatorSpacerując niedawno wzdłuż pewnej krakowskiej ulicy zostałam obdarowana ulotką zapraszającą na kurs "najmodniejszego obecnie" języka hiszpańskiego. Niedługo potem otoczona radosną grupką młodzieży posługującą się tym językiem, zostałam zapytana o drogę do Rynku Głównego, następnie minęłam kawiarnię, w której za kilka dni miał się odbyć hiszpański wieczór. Przecznicę dalej wzrok przykuwał baner zapraszający na wystawę obrazów Goi w Muzeum Narodowym.

Czy to chwilowa fascynacja hiszpańską kulturą? Wydaje się, że nie tylko tak wielki ośrodek jak Kraków "padł ofiarą" promocji tamtego regionu. Tu oczywiście najłatwiej rozpocząć od analizy zjawiska w środowisku akademickim.

Filologia hiszpańska cieszy się coraz większą popularnością, do tego stopnia, iż w ubiegłym roku o jedno miejsce starały się 23 (!) osoby. Był to najbardziej oblegany na Uniwersytecie Jagiellońskim kierunek. Niewiele mniejsze było zainteresowanie nim na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Festiwale kultury hiszpańskiej gromadzą tłumy. Kameralne spotkania z pisarzami, tłumaczami oraz miłośnikami kultury i języka hiszpańskiego, w półmroku Księgarni Hiszpańskiej "Elite" (Mały Rynek) także cieszą się niesłabnącą popularnością.

Coraz częściej jesteśmy świadkami narodzin gwiazd, które budują nową wizję Hiszpanii na starym sprawdzonym modelu gorącokrwistych Latynosów. Nie brak jednocześnie świeżych odkryć międzynarodowego środowiska, jak chociażby pisarz Carlos Luis Zafon. Nieustanną popularność wśród coraz młodszych pokoleń zyskuje także Pedro Almodovar.

Jeśli zaś o kinie mowa, warto wspomnieć o najaktualniejszej propozycji dla sympatyków kultury hiszpańskiej. Od wczoraj do piątku w Krakowie gości po raz 10. Tydzień Kina Hiszpańskiego. W kinie "Pod Baranami", widzowie, którym udało się zdobyć bilety, będą mieli możliwość obejrzenia m.in. "Ja też", (historia 34-letniego Pablo, pierwszego Europejczyka z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie), „S@motni”, "Kamienie", "W budowie", "Cudowne Candeal", "Niebo obraca się", "7 dziewic", "Poniedziałki w słońcu", "Mataharis", "Kolej transsyberyjska".
Podobne seanse odbywać będą się także w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku. Zróżnicowanie tematyki pozwoli nawet wybrednym znaleźć coś dla siebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.