Facebook Google+ Twitter

Moda na maratony w Polsce. Całe miasta biegają.

Na ulicach, chodnikach, w parkach, w każdym polskim mieście, wszędzie znajdziemy biegających. By prowadzić aktywny styl życia nie potrzebujemy już specjalnego sprzętu czy siłowni. Wystarczą nam nasze własne nogi, zapał i wytrwałość.

Jeszcze kilka lat temu młodzi popołudniami spotykali się na boiskach, rozgrywając mecze piłki nożnej. Zdarzało się także zagrać w koszykówkę lub w inne gry zespołowe. Dzisiaj biegają. Moda na bieganie trwa równolegle z trendem miejskiej jazdy na rowerze. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Skąd przywędrował do nas trend maratonów i dlaczego na uprawianie tej dyscypliny sportu najczęściej znajdujemy czas?

Sama nazwa maraton kojarzy nam się ze starożytną Grecją. Tradycja ulicznych maratonów wzięła się z natomiast ze Stanów Zjednoczonych. To w Bostonie miał miejsce pierwszy zbiorowy, publiczny bieg. Od 1897 roku organizowany jest aż do dziś. Wobec tego grupowe wyścigi lub jak kto woli joggingi są kolejnym trendem, który przejęliśmy od Amerykanów. Można to również traktować jako przejaw społecznego aspektu globalizacji, bo tylko nieliczni dziś nie biegają.

Przed pracą, po pracy, w weekendy- najczęściej biegamy sami, ten sport nie wymaga współpracy i pomocy ze strony innych osób. Uprawianie biegów nie wiąże się też z dużymi kosztami, nie potrzebujemy do tego drogiego sprzętu czy odzieży. Być może to niektóre z powodów, dla których ta dyscyplina cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Co więcej, bieganie jest ''healthy''. To słowo dopiero od niedawna nabiera większego znaczenia. Chcemy żyć zdrowo, dobrze się odżywiać, stosując odpowiednią dietę, być aktywnym i nie tkwić w miejscu. Trenujemy z Chodakowską, jemy produkty bezglutenowe i biegamy. Zdrowie jest dziś w modzie.

W Polsce tak jak w innych krajach europejskich organizowane są półmaratony i maratony, które przyciągają rzesze zainteresowanych. Tradycją stał się już Maraton Warszawski, którego organizator- fundacja o identycznie brzmiącej nazwie postawiła sobie za główny cel popularyzację biegania w kraju. 26 lipca w stolicy odbędzie się również 24. Bieg Powstania Warszawskiego, w którym obok 10-kilometrowej trasy młodsi, którzy ukończyli 12 lat będą mogli pokonać mniejszy dystans 5 kilometrów. Coraz chętniej w maratonach biorą udział także mieszkańcy Poznania. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza trwa od 2000 r. Nosi imię zmarłego prezydenta miasta, który był inicjatorem wydarzenia. Od 2008 r. corocznie rozgrywany jest również Poznań Półmaraton.

Zapisy na eventy odbywają się kilka miesięcy wcześniej. Aby wziąć w nich udział trzeba uiścić odpowiednią opłatę. Biegi stanowią nie tylko forum rozrywki i możliwości zaktywizowania się dla mieszkańców miast, ale także świetnie promują władze miejskie. Dobry PR i reklama każdego maratonu to dziś podstawa. Przyciągnięcie rekordowej liczby uczestników nie jest łatwym zadaniem, szczególnie może je utrudniać niesprzyjająca pogoda, której biegacze z roku na rok przestają się bać. Deszcz czy słońce zainteresowanych wciąż przybywa. Biegają nie tylko Polacy, ale też obcokrajowcy, dlatego popularność inicjatyw w Europie rośnie.

Minusów biegania raczej nie znajdziemy. Pojawić się mogą jedynie pewne utrudnienia związane z komunikacją miejską podczas trwania maratonów. W dni ulicznych biegów niektóre z ulic zostają zamknięte, inne stają się nieprzejezdne. Na takie komplikacje od czasu do czasu narzeka niezaktywizowana część mieszkańców miast. Władze miejskie jednak mają nadzieję, że z roku na rok liczba skarżących się na objazdy będzie malała na rzecz zwiększających się statystyk uczestników masowych biegów.
Ewa Nowak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To prawda biegamy lub chodzimy w Nordic Walking. Wole jazdę na rowerze i polecam. proszę o Pani felieton o ścieżkach rowerowych w Polsce i Europie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.