Facebook Google+ Twitter

Moda na parady, czyli czego nie robić w IV Rzeczpospolitej

Parady gejów i lesbijek - nowe zjawisko społeczne - staje się modne i da się sprzedać. Nawet dzieci wiedzą, co oznaczają kolory tęczy, ale gdzie jest granica miedzy nawoływaniem do tolerancji a komercją?

Commedia dell'arte

Fot: Paweł Arczewski | APPNo i mamy w Polsce nową modę. Modę na parady. Najlepiej równości. Co jakiś czas ulice większych miast zamieniają się w tęczowe korowody, wszyscy klaszczą, krzyczą do megafonów, uśmiechają się do kamer telewizyjnych. Nawet Wszechpolacy bawią sie przednio. I jeszcze niektorzy politycy, którym doskwiera brak popularności - oni też chcą być modni. Pokazanie się na paradzie równości staje się jazzy. Nie mylcie, drodzy Czytelnicy, pokazania się na paradzie równości z pokazywaniem się w towarzystwie gejów czy lesbijek, bo nie ma w tym nic złego. Też ludzie.

Z racji delikatności tematu, autor niniejszego tekstu oświadcza wszem i wobec, wszystkim tym, którzy mają problemy z czytaniem miedzy wierszami i tym, którzy autora będą chcieli zlinczować na forum, że nie jest on rasistą, seksistą, homofobem, działaczem MW (wtajemniczeni będą wiedzieli o jaką organizację chodzi); autor nie ma nic przeciwko gejom, lesbijkom, protestującym lekarzom, pielęgniarkom, Gumisiom. W zamian może wypowiedzieć się w parodiującym tonie na temat widowisk jarmarcznych związanych z przeglądem upodobań seksualnych połączonych z defiladami.

Wszechpolacy, naziści, jajka i kamienie

Nieodłącznym elementem widowiska są towarzyszące mu wątki poboczne. Dosłownie i w przenośni. Takimi wątkami są konkurencyjne parady przeciwników kolorowodów. Zazwyczaj obie organizuje się w tym samym czasie, zazwyczaj ich trasy przecinają się w jakimś punkcie miejskiej topografii, bynajmniej pod romantycznym jaworem. Różnica jest jeszcze jedna: parada równości nie może poszczycić się taką legitymizacją, jaką posiada parada normalności. Normalni biją Równych i - paradoksalnie - uważa się to za normalne: nie ma równości bez normalności. Normalna stara się już być nawet władza. Normalni też chcą być neonaziści, ale normalnie nie bierze się tej potrzeby na poważnie, toteż w powietrze wybuchają jajka i kamienie niczym fajerwerki podczas krakowskich Wianków.

Popkulturowa papka

Parady stają się popkulturowe, przynajmniej takie się ma wrażenie. Nie mają jednocześnie większego znaczenia, szybko przebrzmiewają. Siniaki po kamieniach na ciałach homoseksualistów bieleją, a satysfakcja sprawców tych siniaków z czasem stygnie. Przez jakiś czas media mają czym zapychać programowe dziury. I tyle. Parady nie są dobrym narzędziem do załatwiania swoich interesów - zwrócenie uwagi opinii publicznej na fakt dyskryminowania osób o odmiennych poglądach seksualnych jest krótkotrwały. Mam więc bardziej zdrową alternatywę dla gejów i lesbijek: zostańce w domach ze swoimi partnerami, bo tam przynajmniej nikt was nie pobije. Nie narazicie się na ukamienowanie czy niechęć społeczną. Swojej odmienności (pozostającej w mniejszości) nie ma sensu manifestować, bo większośc zawsze zamanifestuje swoją seksualną przynależność do większości. Cichcem, panowie i panowie, cichcem, panie i panie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Lec
  • Lec
  • 18.07.2006 23:51

"Lidka 21:26 18.07.2006
Paradoksalnie takie manifestacje wyzwalaja fale nienawisci i demaskują, jak wiele nietolerancji jest w nas - Polakach"

Np. u pani Senyszyn... Wystarczy popatrzec na parade lewakow, a najgorsze zlo uznaja kapitalizm i konserwatyzm.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
  • Marek
  • 18.07.2006 23:43

Jak mozna zakazywac wesolej i niewinnej manifestacji w (jeszcze) demokratycznym kraju!
Wiecej Parad Gejowskich!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidka
  • Lidka
  • 18.07.2006 21:26

Paradoksalnie takie manifestacje wyzwalaja fale nienawisci i demaskują, jak wiele nietolerancji jest w nas - Polakach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Parady dają jednak możliwość zamanifestowania swojego poglądu. Nie można pozbawiać ludzi, o odmiennej ( innej niż ogólnie przyjęta) orientacji, możliwości pokazania światu tego co myślą. Parady były, są i będą. Należy zadbać tylko o bezpieczeństwo maszerujących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.