Facebook Google+ Twitter

Moda na separatyzm? Wenecjanie chcą niezależności od Rzymu

W internetowym referendum 89 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością dla Wenecji Euganejskiej. Chcą odłączenia od „złodziejskiej stolicy”, jak nazywają Rzym.

 / Fot. Zxb, This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.Nastroje separatystyczne wśród mieszkańców Wenecji i Włoch północnych co jakiś czas nabierają na sile. Zapewne dlatego, że miastem rządzi prawicowy polityk separatystycznej Ligi Północnej, popularnej w Wenecji. Przeciwnicy przynależności Wenecji do Włoch mają za złe Rzymowi, że ograbia resztę kraju i nazywają go "złodziejską decyzją".

W internetowym referendum wzięło udział 2,3 mln osób czyli 73 proc. weneckiego elektoratu. „Samostanowienie, które triumfuje w Wenecji Euganejskiej to jedyny sposób uwolnienia się od najgorszego biurokratycznego potwora świata zachodniego” - cytuje PAP oświadczenie zwolenników oderwania regionu od reszty kraju.

Wyniki plebiscytu są tylko symboliczne, choć jeden z inicjatorów plebiscytu, Gianluca Busato, nie wyklucza możliwości utworzenia 10-osobowego komitetu, który nawiąże kontakty z zagranicznymi rządami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.