Facebook Google+ Twitter

Moda na tramwajowe kawiarenki trwa. W Poznaniu wkrótce otwarta zostanie Cafe Bimba

W których polskich miastach kawy możemy napić się w tramwaju? Czy takie innowacyjne lokale wzbudzają zainteresowanie turystów?

 / Fot. Łukasz Gdak/PolskapresseW polskich miastach bez większego problemu znajdziemy Muzea Komunikacji Miejskiej czy Kolejnictwa. Na ekspozycji w takich miejscach zobaczyć możemy zabytkowe elementy dawnych pojazdów szynowych, a także stare, wysłużone już tramwaje. Jednak w naszym kraju od pewnego czasu nadszarpnięte zębem czasu i nie nadające się już do normalnego funkcjonowania tramwaje zamiast na złomowiska , czy też do muzeów trafiają do centrum miast.

Stare wagony od pewnego czasu aranżowane są na miejskie kawiarenki. Kawy można się napić w tramwaju w Krakowie. Tam turyści podziwiają i korzystają z gastronomicznych usług pojazdu szynowego sprowadzonego z Norymbergi w połowie lat 90. Podobną atrakcję znajdziemy również we Wrocławiu i w Tarnowie, gdzie obsługa klientów została połączona z promocją miasta - w kawiarence rozdawane są ulotki i broszury zachęcające do odwiedzin centralnego miasta aglomeracji tarnowskiej. Kolejna kawiarenkowa bimba stanęła w tym roku w Poznaniu, na nieczynnym od 1977 r. torowisku przy ul. Zielonej. Koncepcja pojawienia się Cafe Bimby była pomysłem Komisji Rewitalizacji oraz jej przewodniczącego Mariusza Wiśniewskiego. Najciekawszą nadesłaną do MPK ofertą okazała się propozycja Tomasza Zielińskiego, który otrzymał prawo wykupu wagonu i urządzenia w nim lokalu gastronomicznego.

Chociaż z sondy przeprowadzonej przez portal e-poznan.pl wynikało, że aż 48 proc. mieszkańców odpowiedziało, że najlepszym miejscem dla pojawienia się takiej kawiarni byłby Stary Rynek, zdecydowano, że zostanie ona ulokowana przy ul. Zielonej. Celem nowego właściciela wagonu okazało się odrestaurowanie go w taki sposób, by przypominał tramwaj z 1949 r. w pierwotnej wersji. Jak widać to zadanie wcale nie należy do najłatwiejszych, ponieważ otwarcie Cafe Bimba zostało przeniesione na późniejszą datę właśnie ze względu na prace remontowe. Nowa kawiarenka ma za zadanie zachwycać i przyciągać mieszkańców miasta oraz turystów, a także promować poznańskie produkty, takie jak kawa Astra czy śwętomarcińskie rogale. Otwarcie zaplanowano na początek maja, niestety plany właściciela zepsuła nie tylko przedłużająca się renowacja, ale także szkody wyrządzone przez wandali. Szyby tramwaju zostały poturbowane, a klamki uszkodzone. Z tego powodu mieszkańcy, którzy zamierzali jako pierwsi odwiedzić kawiarniany tramwaj muszą uzbroić się w cierpliwość.

W Poznaniu oryginalna kawiarnia przy Zielonej nie okaże się jedyną nową atrakcją. Kolejny podobny lokal w dawnym niemieckim tramwaju, tzw. helmucie w bliskiej przyszłości ma stanąć przy dworcu autobusowym Rataje. Zainteresowanie społeczności zdecyduje czy Poznań stanie się stolicą kawiarenkowych bimb.

Ewa Nowak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.