Facebook Google+ Twitter

Moderatorzy obywatelscy do boju!

Drodzy Autorzy! 3- i 4-piórkowcy! Troszkę o tym zapomnieliście, ale przecież każdy z Was może zostać moderatorem obywatelskim i ma szansę pomagać w czytaniu i poprawianiu materiałów nadsyłanych do redakcji.

 / Fot. http://www.wiadomosci24.pl/lista_uzytkownikow/d4-3.htmlNa forum wybuchła ostatnio burza wokół redakcji tekstów. Niektórzy z Was wytykają nam, że przepuszczamy błędy. Posypujemy głowę popiołem - nie jesteśmy nieomylni, m.in. dlatego potrzebujemy Waszej pomocy. Liczymy na Wasze świeże umysły i specjalistyczną wiedzę na dane tematy, której nam zwyczajnie czasem brakuje. Razem możemy się świetnie uzupełniać! Jeśli jesteście z danego terenu możecie zweryfikować fakty (nazwę ulicy), znacie daną dziedzinę życia i pewnie lepiej wiecie, że śpiewak w operze śpiewał basem, a nie falsetem :) My na spektakl się nie wybierzemy, a ktoś z Was mógł na nim być.

Zasady pozostają niezmienne, przynajmniej na razie. Znajdziecie je w tym materiale. Przytoczmy je w skrócie:

1. Po pierwsze, kontakt z redakcją. Jeśli chcesz pomagać, zająć się jakiś tekstem proszę(!!) skontaktuj się z redaktorem dyżurnym i powiedz mu o tym. Pamiętaj, że redakcja ma prawo odmówić Wam możliwości obywatelskiej moderacji tekstu...

2. Po drugie, czat obywatelski na Skypie. Za jedyną i słuszną formę komunikacji w sprawie moderacji uznajemy ten komunikator. GG w ostateczności, ale wasze uwagi mogą ginąć w powodzi wiadomości jakie codziennie otrzymujemy na numer 24000. Podczas pracy z tekstem pozostań w kontakcie z redaktorem dyżurnym, umożliwia to "Czat obywatelski", jeśli nie jesteś na nim obecny, poproś o dodanie do niego. Zrobi to dyżurny.

3. Po trzecie kiedy "moderujesz" i piszesz uwagi do autora, pamiętaj, że musisz pisać poprawnie! Nie wolno zwracać uwagi komuś, że robi literówki i błędy ortograficzne, podczas gdy w Twojej wypowiedzi/podpowiedzi roi się od niedopatrzeń tego samego typu.

4. Po czwarte, podpis. W uwagach podpisujesz się imieniem i nazwiskiem oraz dodajesz, że jesteście moderatorem obywatelskim i piszesz uwagi w porozumieniu z redakcją. Możesz korzystać z formuły: "Uwagi przesyłam za zgodą redakcji. Pozdrawiam, Jan Kowalski, moderator obywatelski". Podpis pozwoli uniknąć nieporozumień w stylu: "A co ta redakcja taka duża?", "A kto to ten Jasiu Kowalski, przecież nie ma go w dziale "O redakcji"?"

Więcej zasad - 10 przykazań moderatora obywatelskiego.

Zasady pozostają te same, ale chcemy nagradzać najbardziej energicznych moderatorów obywatelskich. W miarę możliwości, w danym tygodniu, najbardziej aktywnych moderatorów nagrodzimy upominkami od redakcji (filmy, książki, zaproszenia do kina).

Spróbujemy?
WAŻNA UWAGA. W niektórych przypadkach możliwe jest, aby w moderacji pomagali autorzy z mniejszą liczbą piórek. Decyzja o zakresie np. tylko jeden dział, tylko określony materiał, zależy jednak od redaktora dyżurnego. Na czas pracy nadaje on osobie stosowne uprawnienia.


***

Zapraszamy też do dyskusji i pod tym materiałem, i w wątku na Forum. Dyskusję, jak już pisaliśmy, rozpoczął ten wpis na wątku założonym przez Lucynę Rozlatowską. Przypominamy także, że zbliża się nowa odsłona serwisu. Najwyższy czas podejmować takie rozstrzygnięcia, czy Eksperci, czy opierzeni Autorzy mają mięć większe przywileje, samodzielność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.03.2009 19:40

Hehe... Mati :) Za moich czasów się nie przechodziło :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całe szczęście, że z dwóją przechodzi się do następnej klasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To proszę dawać trzecie i czwarte pióra tym, którzy mogą moderować :P Może dwie osoby się takie znajdą :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.03.2009 15:19

Jadziu, nie zwracaj się do mnie per "Marku" :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, nie bądź katem... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że osoba, która ma za zadanie poprawiać błędy innych, sama robi takie jak te wyłapane przez Jacka....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.03.2009 15:07

Działa, działa... Żeby jeszcze miał trochę więcej czasu... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to poprawiamy. I o to chodziło Jacek. Moderator obywatelski już działa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.03.2009 14:59

Oczywiście, Mateusz. Bardzo chętnie :) Zacznę od powyższego tekstu. Przeprowadzę moderacje obywatelska bez klasyfikacji błędów według wagi. Po prostu: czytam tekst i wytykam błędy, ok? Najpierw błąd, potem forma prawidłowa...

1. "Na forum ostatnio wybuchła burza wokół redakcji tekstów."
Na forum wybuchła ostatnio burza wokół redakcji tekstów.

2."Niektórzy z Was wytykają, że przepuszczamy błędy"
Niektórzy z Was wytykają nam, że przepuszczamy błędy
(jeśli uznamy wyrażenie "przepuszczamy" za prawidłowe)

3."Sypiemy głowę popiołem"
albo "Posypujemy głowę popiołem", albo "Sypiemy popiół na głowę"

To wystarczy.... :) Trzy błędy = dwója :)))

Tak bywało dawniej....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.