Facebook Google+ Twitter

"Modern Reality" - funkowo-rapowa EPka londyńskiej Alchemy

Alchemy to zespół składający się z pięciu muzyków. Nie tak dawno wydali małą płytkę pod odważnym tytułem "Modern Reality". Zespół był tak dobry, że przesłał mi ten materiał do posłuchania i recenzji.

Okładka EPki "Modern Reality". Fot. Piotr Balkus / Fot. Materiały zespoluPrzyciągnęła mnie już sama okładka: postać człowieka w kapturze na tle ulicznych płomieni, wziętych (żywcem?) z sierpniowych zamieszek w Wielkiej Brytanii. Już to samo zdjęcie sugeruje przekaz, jaki znalazł się na płycie.
Ogólnie EPka to mieszanka funku i hip-hopu, jednak posmarowana soulem pod postacią żeńskiego wokalu. Ten wokal bardzo ładnie się łączy z tą rapowaną funkową jazdą, choćby w utworze "My Love". Przywodzi mi on na myśl psychedeliczne chórki z "Dark Side Of The Moon" Pink Floyd.

Bo minialbum Alchemy jest podszyty taką właśnie psychedelią, nie tylko dźwiękowo, ale i tekstowo. W tytułowym utworze w refrenie słyszymy gorzkie stwierdzenie "Dreams we will not see" (Marzenia, których nie ujrzymy"), a w "Mea Culpa" jest mowa o poczuciu winy ("I always take the blame, it's all my fault, my fault"). Tak, to płyta z przekazem, mała kontynuacja no-future'owych myśli, jakie na "Never Mind The Bollocks" zawarli Sex Pistols.

Zaskoczeniem jest nagranie numer 4, gdzie rap mądrze miesza się z dancem i soulem. Myślę, że to trochę eksperymentalny kawałek, mimo tego jest utrzymana melodia i nie ma się poczucia jakiegoś chaosu. A po kilku przesłuchaniach zdałem sobie sprawę, że jest w tym eksperymentowaniu metoda, tak jak na przykład u Faithless.

Twórczość Alchemy przypomina mi momentami wczesne dokonania Red Hot Chili Peppers, choćby te z czasów "Black Sugar Sex Magic". Zespół zachował podobną naturalność i nieplastikowość jak Red Hoci kiedyś. Trudno dziś robić funk i mieszać go z innymi stylami, unikając przy tym staroświeckości i naśladownictwa. Zespołowi Alchemy to się udaje.

Więcej info o zespole i ich muzyce na www.myspace.com/thisisalchemymusic

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.