Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja Ogrodu Krasińskich. Nowe atrakcje dla zwiedzających

Irmina Chrząstek
Irmina Chrząstek
DocentX/CC BY-SA 3.0
Odnowiona fontanna, wysypane alejki i otwarty dla zwiedzających schron Starzyńskiego to nie jedyne atrakcje, które czekają zwiedzających Ogród Krasińskich na warszawskim Śródmieściu.

Konkurs na modernizację Ogrodu Krasińskich wygrała pracownia Abies Architektura Krajobrazu. O ten tytuł walczyło 14 firm. Ich zadaniem było przedstawienie wizualizacji przebudowy ogrodu tak, by uwypuklić walory historyczne i jednocześnie zaspokoić oczekiwania mieszkańców okolicy.

Największe kontrowersje wywołał pomysł ogrodzenia parku. Mieszkańcy bali się, że będą mogli korzystać z ogrodu tylko w określonych godzinach. Wojciech Bartelski, burmistrz dzielnicy Śródmieście, powiedział TVN Warszawa, że obiekt zostanie ogrodzony, ale wejścia będą otwarte, więc turyści nie będą mieli problemu ze zwiedzaniem. Ciągle nie wiadomo, czy ogród będzie zamykany na noc.

Ogrodzenie od ul. Bohaterów Getta będzie stylizowane na historyczne, mówi
TVN Warszawa Katarzyna Jarosz z pracowni Abies Architektura Krajobrazu, natomiast z pozostałych stron będzie miało nowoczesny wygląd.

Aspektem dyskusyjnym stały się również betonowe alejki. Niektórzy zwracali uwagę na fakt, że po zmianie nawierzchni nie będzie można po nich jeździć rowerami lub na rolkach. Według planów architektonicznych, na rowerach będzie można poruszać się aleją południową. Na pozostałych ścieżkach, w centralnej części Ogrodu Krasińskich dróżki mają być pokryte nawierzchnią mineralną.

Kształt alejek w środkowej części ogrodu się nie zmieni. Projekt nawiązuje do założeń Franciszka Szaniora - warszawskiego ogrodnika, który projektował park pod koniec XIX wieku.
Dywan kwiatowy, który jest wizytówką ogrodu, teraz wzbogaci się o nowe sadzonki. Zmian będzie znacznie więcej, zostanie ożywiona fontanna przy Bibliotece Narodowej, powstanie nowy plac zabaw przeznaczony dla starszych dzieci (obecny zostanie zmodernizowany z myślą o najmniejszych dzieciach).

Projektanci zaaranżowali także przebudowę tzw. schronu Starzyńskiego, który obecnie jest zapomniany i stoi w południowo-zachodniej części ogrodu. Stojący nad nim budynek, ma zostać zlikwidowany. Zamiast niego, pojawiła się koncepcja przeszklonego budynku z miejscem na kawiarenkę. Natomiast pod ziemią ma znaleźć się sala wystawowa, poświęcona legendarnemu prezydentowi stolicy - Stefanowi Starzyńskiemu.

Prace przewidziane są na lata 2013-14, koszt budowy to około 10,5 mln zł. Zebrano już całą sumę, więc jest szansa, że plany nie pozostaną tylko w sferze marzeń.

źródło: TVN Warszawa

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto