Facebook Google+ Twitter

Modernizacja polskich linii kolejowych coraz bliżej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-20 13:23

W ciągu pięciu lat powinny być widoczne pierwsze efekty modernizacji linii kolejowych w Polsce. Takiego zdania są uczestnicy Środkowoeuropejskiego Forum Infrastruktury Kolejowej.

Do Warszawy przyjechali przedstawiciele kolei, przedsiębiorstw budowlanych oraz organów Unii Europejskiej. Wszyscy rozmawiają na temat modernizacji dróg kolejowych w Europie Środkowej.
Jak mówi Marcin Kamola z zespołu doradców gospodarczych TOR, przez ostatnie prawie 30 lat w Polsce nie było poważniejszej modernizacji linii kolejowych. Teraz zaczęło się to zmieniać, dzięki funduszom unijnym.

Również Krzysztof Celiński - prezes Polskich Linii Kolejowych zwraca uwagę, że poważne inwestycje na polskich torach skończyły się na początku lat 80-tych. Przypomina, że przez lata nasza kolej była koleją towarową. Powodowało to ścisk w pociągach, których było mało i które na dodatek opóźniały się, ponieważ pierwszeństwo miały właśnie pociągi towarowe. W tej chwili nadrobienie tego wymaga kilku lat.

Jednak szansa dla Polski, to niekoniecznie szansa dla polskich przedsiębiorstw. Tomasz Szuba - prezes zarządu firmy Tines przyznaje, że w Polsce przez lata nie było koniunktury na usługi związane z budową dróg kolejowych. Z tego powodu nasze firmy mają bardzo małe szanse w staraniach o realizację tych projektów. Jak ocenia Szuba, w ostatnich latach była zapaść, więc na naszym rynku nie ma zbyt dużo firm zajmujących się tą tematyką. Dlatego w Polsce co raz częściej pojawiają się firmy zachodnie, które oferują naszym kolejom swoje usługi.

Obecnie w naszym kraju trwa już modernizacja linii z Warszawy do Gdyni. Aby prace ruszyły pełną parą w innych rejonach potrzebne jest jeszcze wykonanie wszystkich studiów wykonalności, oraz wejście w życie nowych przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Pierwsze efekty prowadzony prac powinny być widoczne już w 2013 roku. Wtedy też powinny pojawić się pociągi, które będą mogły korzystać ze zmodernizowanych torowisk.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.