Facebook Google+ Twitter

Modernizacja Wojsk Lądowych. Wnioski pokonferencyjne

Ogólnopolska Konferencja pt. „Modernizacja Wojsk Lądowych impulsem rozwojowym dla gospodarki”, zorganizowana 26 maja w Warszawie przez Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Wojskową Akademię Techniczną, przyniosła sporo wniosków.

Generałowie uczestniczący w konferencji / Fot. DP DWLWojska Lądowe znajdują się w trakcie głębokich zmian strukturalno-organizacyjnych związanych z procesem profesjonalizacji i osiąganiem standardów NATO. Towarzyszą im działania mające na celu modernizację techniczną - będących ich częścią - poszczególnych rodzajów wojsk, która uczyni je zdolnymi do skutecznej obrony terytorium kraju i prowadzenia połączonych, wielonarodowych operacji bojowych w środowisku sieciocentrycznym w każdych warunkach klimatycznych. Dotyczy to także Komponentu Polskich Sił Zadaniowych zaangażowanego w misje prowadzone poza granicami kraju, który powinien być wyposażony w najlepsze, dostępne środki walki, których stopień złożoności oraz zaawansowania technologicznego generuje nowe wyzwania w fazie przygotowania kontyngentu do działania.

Zadania w ramach modernizacji technicznej do 2018 roku realizowane są w ramach
11 Programów Operacyjnych, które zakładają pozyskanie nowego uzbrojenia i sprzętu
wojskowego, jak również modernizację już eksploatowanej techniki wojskowej w Wojskach
Lądowych. Zadania realizowane poza Programami Operacyjnymi, które mają istotne
znaczenie dla systemów funkcjonalnych i bieżącego funkcjonowania wojsk to m.in.:
modernizacja śmigłowca wsparcia bojowego W-3 SOKÓŁ GŁUSZEC, pozyskanie sprzętu
dowodzenia, łączności i informatyki, wyposażenia indywidualnego żołnierza, sprzętu
inżynieryjnego i Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia, remonty sprzętu oraz prace
rozwojowe i wdrożeniowe.

Wojsko Polskie. Nowe uzbrojenie, technologie i sprzęt

Realizacja programów modernizacji technicznej Wojsk Lądowych generować będzie nowoczesne technologie, w tym technologie podwójnego zastosowania (Dual Use Science & Technology). Rozwijane i wdrażane będą technologie uważane powszechnie za najbardziej innowacyjne, decydujące o rynkowej przewadze konkurencyjnej i napędzające całą gospodarkę. Będą to m.in. technologie teleinformatyczne, mechatroniczne, optoelektroniczne, nanotechnologia i inżynieria materiałowa. Dziedziny te wykorzystują najnowsze osiągnięcia nauk fizycznych i technicznych, stymulując jednocześnie rozwój tych naukowych dyscyplin stosowanych W wielu państwach NATO transfer technologii od zastosowań wojskowych do wykorzystania w sektorze cywilnym i vice versa jest integralnie związany z technologiami podwójnego zastosowania. Komercjalizacja takich technologii odbywa się poprzez znalezienie dla nich właściwego zastosowania cywilnego.

W tej sytuacji nakłady na technologie militarne należałoby traktować jako inwestycje, które
charakteryzują się odpowiednio wysokim mnożnikiem inwestycyjnym oraz przynoszą tzw.
efekty zewnętrzne w postaci rozprzestrzeniania się innowacji.. Technologie podwójnego
zastosowania umożliwiają obniżanie kosztów wprowadzania na rynek nowych wyrobów. Odpowiednio koordynowane mogą przyczynić się do rozwoju całych sektorów gospodarki
przy równoczesnym dofinansowaniu prac na rzecz systemu obronnego państwa.

Stworzenie szans rozwojowych przez lokowanie wieloletnich programów modernizacji
Wojsk Lądowych w polskim przemyśle obronnym, w połączeniu z wymuszeniem
pozyskania przez przedsiębiorstwa nowych zdolności technologicznych, jest podstawowym
zadaniem nowoczesnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Działania te przyniosą nie tylko utrwalenie tendencji rozwoju gospodarczego kraju, ale jednocześnie zapewnią lepsze zdolności obronne jego Sił Zbrojnych. Rolą bezpośredniego odbiorcy czyli MON przez stawianie wymagań w zakresie dysponowania pełnią praw intelektualnych, możliwościami nieograniczonych i swobodnych modyfikacji pozyskanych wyrobów, jest zachęcanie przedsiębiorstw do oparcia swojej strategii rozwojowej, polegającej na wypracowaniu własnej technologii przez podjęcie wysiłku sfinansowania „nauki aplikacyjnej” we własnym zakresie lub przy współudziale innych podmiotów albo instytucji państwowych. Jeszcze lepiej gdy będzie to połączone ze zmianami strategii działania i zmianami organizacyjnymi w firmie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.