Facebook Google+ Twitter

Modlitwa o normalność

Zadumałem się nad artykułem ?) Adama Michnika - "Pełzający zamach stanu"/"Modlitwa o deszcz". Mocno się zadumałem. Szczególnie dziwi mnie selektywność spojrzenia naczelnego "Gazety Wyborczej".

Teksty Michnika są dobre. Z reguły. Ale w tym ma tylko połowę racji, tak jak wszyscy krytycy PiS. Faktycznie - metody obecnej ekipy są skandaliczne (a czasami żałosne). Widmo spisku - byłoby zabawne, gdyby nie było straszne. Wciąganie prokuratury i służb w bieżące rozgrywki. To wszystko niepokoi. I tu Michnik ma rację. Tu jest ta połowa jego racji.

Ale...
nie gloryfikujcie III RP. To nie było - wbrew temu co pisze A. Michnik - państwo równych szans dla każdego i państwo sprawiedliwych sądów.
Jedni mogli zarobić na akcjach Banku Śląskiego - inni nie za bardzo.
To był system w którym wszyscy wiedzieli o lekarskich łapówkach i nikt z tym realnie nie walczył.
To naprawdę był kraj w którym kupowano lub załatwiano ustawy.
Bo III RP to nie tylko uczciwy Buzek, ale też Miller, Jakubowska i reszta SLD-owskiej kliki, że o Jagielle i Sobotce nie wspomnę.
Prości ludzie latami czekali na wyroki sądów, a fortuny wzrastały w tempie niebywałym. Gangsterzy pili z politykami, a nie było realnej pomocy dla naprawdę ubogich.

To było państwo w którym nikt realnie nie rozliczał ludzi z posiadanego majątku. No - może przesadziłem. Rozliczano maluczkich, którzy popełniali błędy w zeznaniach PIT. A gangsterzy kupowali domy i limuzyny nie mając oficjalnie dochodów. I nikt, czy prawie nikt, z tym nie walczył.
To czas, gdy oszczędzano kosztem emerytów, gdy likwidowano pegeery, degradując społecznie dziesiątki tysięcy ludzi - nie dając im alternatywy, a jednocześnie wypłacano górnikom krociowe odprawy.

III RP to zapatrzenie w UE - tak, że dziś urzędas z Brukseli, który nie widział na oczy dorsza, straszy polskich rybaków za rzekome przekraczanie limitów połowów. III RP to powtarzanie o konieczności bycia europejskim, podczas, gdy Unia to tak naprawdę wielkie targowisko interesów. Narodowych (inna sprawa - co z tego, że PiS rozumie to lepiej, skoro do boju na targ wysyła akurat minister Annę Fotygę...).
To też są oblicza III RP.

To wszystko wcale nie sprawia, że uwielbiam IV RP. Daleki jestem od tego. Bardzo daleki. Ale równie daleki jestem od wynoszenia pod niebiosa III RP z jej patologiami. Rzeczywistymi, dolegliwymi, powszechnymi. I te właśnie cechy i nic innego sprawiły, że projekt taki jak "IV RP" mógł intelektualnie zaistnieć.

Nie chcę powtórki z III. Nie chcę rewolucji z IV.
Czekam na normalność.
Znowu czekam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.10.2007 11:59

Po prostu społeczeństwo odreagowuje rządy niedouczonych liberałów na czym zyskują prawicowi populiści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedna z najgorszych "zasług" obecnie nam panujących to wprowadzenie do publicznego obiegu tego fikcyjnego podziału na III i IV RP. Cały czas mamy III RP i to nie tylko formalnie (zapis w Konstytucji) ale i pod każdym innym, też tym najgorszym, względem.

Wrzucasz w worek określany przez Ciebie pojęciem III RP kilkanaście lat rozwoju kraju, i to burzliwego jak niewiele okresów w naszej (i nie tylko naszej) historii. Może tylko okres bezpośrednio powojenny (powiedzmy 1944 - 56) może się z tym czasem równać. Że z jednej strony to czas zamykania PGRów i czas wstępowania do UE. Przecież to były niemal zupełnie inne kraje - Polska w 1989 r a w 2004. Łatwo teraz krytykować ówczesne decyzje żyjąc w państwie o nieporównywalnie lepszej sytuacji materialnej i politycznej. Do tego III RP tak lekko określana jako jakiś jeden twór w sensie ideologicznym to juz kompletny nonsens. Mówimy o kilku (ośmiu?) rządach, od prawicowych, po lewicowe.

III RP, traktowana jako okres 89 - 05 to i bracia Kaczyńscy w Kancelarii Prezydenta, i Lech Kaczyński jako Minister Sprawiedliwości i prezes NIK, prawicowe partie (jak ZChN z m.in Markiem Jurkiem) w rządzie Suchockiej, i AWS, którą w dużej mierze tworzyli ludzie obecnego PiS, sprawująca rząd w latach 1997 - 2001. Mam wrażenie, że panowie ci przeżyli w okolicach początku 2005 roku jakiś poważny (elekro)wstrząs, który wykasował im pamięć...

Więc nie dajmy sobie narzucić retoryki tworzonej tylko na użytek kampanii wyborczej. Tym bardziej, ze III RP, postrzegana jako "państwo podejrzanych interesów" itp wcale się nie skończyła w dniu wyborów w 2005 r. Owszem, podjęto spektakularną walkę z korupcją, m.in w służbie zdrowia. Użyto nawet wyspecjalizowanego sprzętu i uzbrojonych oddziałów antyterrorystycznych. Super. Ale jednocześnie pojawiła się afera korupcyjna w ministerstwie sportu. I nie wiadomo ile jeszcze takich wypłynie po tym, jak PiS odda "odzyskane" resorty... Patrząc na ostatnie 18 lat historii Polski te dwa lata nie jawią się nam przecież jako gwałtowne oczyszczenie, uzdrowienie czy, daj Boże - znormalnienie naszej sceny politycznej, wręcz przeciwnie nawet. Natomiast wzrosła ilość obłudy i kolejne słowa jak np. "moralność", "etyka" itp uległy dalszej dewaluacji. Że już nie wspomnę o ogólnej kondycji "polskiej sceny politycznej" bo na trzeźwo nie jestem w stanie się już wypowiadać w tej kwestii...

Jeśli ktoś chce przywitać "IV RP" jako nadejście tego, o czym pisze sam autor - normalności (czego sam nie mogę się doczekać), to jeszcze musi trochę poczekać, bo nie wiem czy kiedykolwiek nie byliśmy dalej od tego stanu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko, że część patologi III RP, o których piszesz była nieuchronna - nie da się od razu stworzyć państwa zbliżonego do ideału. Zwłaszcza z dziedzictwem PRL, z którego wywodzi sie choćby łapówkarstwo. Sukcesy i porażki III RP trzeba odnosić do tego co i jak szybko można było zrobić, a nie porównywać ją do demokracji zachodnich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za tęsknotę, niestety minus za naiwność. Niezawinioną. Chodzi o tę wrodzoną. Też taki byłem....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenna odrobina refleksji nad tym co jest i było. Warto się nad tym zastanowić ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za tęsknotę, która i mnie jest bliska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.