Facebook Google+ Twitter

Moebius. Początek drogi wizjonera komiksu

Moebius to jeden z największych artystów komiksowych. "Biały koszmar. Szalony Erektoman", jest wydawnictwem, które pokazuje początek eksperymentalnej drogi do wielkości tego wspaniałego francuskiego artysty.

"Biały koszmar. Szalony Erektoman", to zbiór krótkich historii narysowanych przez Moebiusa, które ukazywały się we francuskich pismach komiksowych w latach 70. XX wieku. Zbiór dokumentuje, jak ewoluował styl wielkiego mistrza komiksu; prezentuje też jego wielką namiętność do eksperymentowania.

Jean Giraud - znany bardziej miłośnikom komiksów jak Moebius - jest jednym z najbardziej cenionych rysowników w historii tego medium. Jest twórcą klasycznych dział takich jak: "Feralny major", "Incal", "Blueberry" czy "Arzach". Meobius jest również twórcą koncepcji graficznych do filmów. To właśnie Francuz jest autorem wizji Ziemi w przyszłości, w filmie Luca Bessona "Piąty Element". Współpracował również przy takich klasykach jak: "Obcy - ósmy pasażer Nostromo", "Tron", "Otchłań".

Jako, że obiekt niniejszej recenzji składa się z aż 11 opowiadań, chciałbym skupić się na tych najbardziej poruszających, w których autor wspiął się na wyżyny swoich umiejętności. Całość wydawnictwa, pomimo różnej tematyki jest spójnym dziełem, wspólnym mianownikiem jest geniusz Moebiusa. Oto opowiadania, w których geniusz autora lśni największym blaskiem.

"Absoluten szczelny" jest podróżą do wnętrza Moebiusa, jego lęków i nerwic. Ta surrealistyczna opowiastka, pokazuje motyw spadania w nieznaną otchłań, w której podróżnik mija tajemniczych strażników różnych poziomów rzeczywistości. Dzięki takim dziełom Moebiusa, komiks genialnie zbliżył się do sztuki wysokiej, pod względem wykonania i symboliki.

W "Tarcie z jabłkami", niczym Nabokov w Lolicie, Jean Giraud ukazuje mroczne meandry dziecięcej seksualności. Mała niewinna dziewczynka przy robieniu z matką ciasta, oddaje się
fantazjom seksualnym, marząc o zamaskowanym motocykliście. Niepokojąca wizja Moebiusa, podkreślona mocną kreską, sprawia wrażenie niemoralnej podróży w pedofilskie fantazje.

Nuklearna zagłada jest tematem kończącego pierwszą część komiksu "Wariacja nr 4070 na „ten” temat". Meobius niczym prorok, ukazuje błąd ludzki, który spowoduje anihilację całego środowiska, spowodowaną energią atomową. Na szczęście dla ludzkości skutki Czarnobyla nie były tak dotkliwe i nie spełniły się proroctwa Moebiusa o wojnie nuklearnej, lecz problem zbrojeń atomowych i bezpieczne czerpanie energii z elektrowni atomowych, to ciągle aktualne problemy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.