Facebook Google+ Twitter

Mój dom moim więzieniem. Nadajnik zamiast celi

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-10-20 14:22

Już w przyszłym roku więźniowie mogą rozpocząć odbywanie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego. Urzędnicy zakończyli prace nad przewidującym taki tryb projektem ustawy, który właśnie trafił do Komitetu Rady Ministrów.

fot. Marek Kowal/Express Ilustrowany- Docelowo karę może odbywać w ten sposób nawet 15 tysięcy skazanych - powiedział nam Jerzy Łabuda, naczelnik wydziału prawa karnego departamentu legislacyjno-prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dozór elektroniczny polega na tym, że więzień będzie mógł przebywać we własnym domu, nosząc jednak specjalną bransoletę z nadajnikiem. Odbiornik będzie zamontowany w mieszkaniu skazanego. Sędziowie, prokuratorzy i kuratorzy będą natomiast mieli dostęp do specjalnego terminala, na którym będą mogli obserwować, gdzie w danej chwili przebywa więzień.

Zgodnie z projektem ustawy będzie on mógł opuszczać swoje mieszkanie za zgodą sądu penitencjarnego, który wyznaczy konkretne dni i godziny na robienie niezbędnych zakupów, odwiedzanie rodziny, odbywanie praktyk religijnych czy też na pracę lub naukę.

O tym, że dany więzień będzie odbywał w ten sposób karę, zdecyduje sąd penitencjarny. Dotyczy to tych przestępców, którzy są skazani na karę do 6 miesięcy pozbawienia wolności (czyli za najlżejsze przestępstwa) lub tacy, którym do końca obywania kary zostało już tylko pół roku, a zostali skazani na karę nie wyższą niż 1 rok. Chodzi więc m.in. o sprawców drobnych kradzieży, bójek, osoby nie płacące alimentów. O odbywanie kary w trybie dozoru elektronicznego nie mogą ubiegać się te osoby, które już drugi raz zostały skazane na karę pozbawienia wolności za przestępstwa umyślne.

Budowa systemu ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych, podobnie jak jego roczna eksploatacja.

Minister sprawiedliwości będzie musiał wskazać sposób, w jaki zostanie wybrana firma, zajmująca się obsługą i konserwacją systemu. - Planowany jest audyt zewnętrzny, który oceni, jak wprowadzić ten system w miarę najbezpieczniej i najtaniej - powiedział nam naczelnik Łabuda.

KB (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To nadaje się na wiadomość dnia, ale.. 1 kwietnia - nie sądzę, aby to w ogóle udało się u nas wdrożyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

*branzoleta* - jednak *branSoleta*
A czy nie można teraz chadzać z taka bransoletą i nabijać dni kary na poczet planowanego skoku? Tak, na wszelki wypadek? Chodzimy z taką b. i czas zaliczamy. A tu jazda po pijaku - i zdejmują nam z konta rok odsiadki. Dobry pomysł? Kara z góry, nie z dołu? Przezorny zawsze ubezpieczony...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.