Facebook Google+ Twitter

"Mój rower" doceniony w Korei Północnej. Film był wygodny dla koreańskich cenzorów?

24 września zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pjongjangu. Wśród wyróżnionych znalazła się polska produkcja. "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego otrzymał nagrodę specjalną Srebrnego Orła.

 / Fot. youtube/print screen"Mój rower" Piotra Trzaskalskiego to polski film fabularny nakręcony w 2012 roku. Opowiada o trzech pokoleniach mężczyzn, którzy po latach mają szansę spędzić ze sobą trochę czasu. Włodka (Michał Urbaniak) porzuca żona, w związku z czym jest zmuszony zadzwonić do syna i wnuka. Paweł (Artur Żmijewski) i Maciek (Krzysztof Chodorowski) od kilku lat żyją osobno. Powodem rozłąki był rozwód Pawła i jego kariera muzyczna, której w pełni się poświęcił. Spotkanie po latach nie należy do najłatwiejszych, szczególnie jeśli wszyscy mają do siebie pretensje o przeszłość.

8 września, portal filmowy poinformował, że polska produkcja zakwalifikowała się do konkursu o nagrodę specjalną 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pjongjangu. Dziś już wiemy, że główna nagroda czyli Srebrny Orzeł powędrował do Piotra Trzaskalskiego.

Na festiwalu w Korei Północnej odbyło się aż pięć seansów "Mojego roweru". Co mogło zainteresować organizatorów festiwalu? Przede wszystkim wzruszający sposób w jaki pokazano relacje rodzinne, które są bardzo ważnym elementem wychowania obywateli Korei. Film jest wygodny dla koreańskich cenzorów, ponieważ reżyser nie poruszył kontrowersyjnych tematów związanych z kondycją współczesnej rodziny.

"Mój rower" to pierwszy od 12 lat film, który odniósł tak duży sukces na festiwalu w Pjongjangu. W 2002 roku koreańczycy wyróżnili film "Człowiek wózków" Mariusza Malca i film krótkometrażowy "Wspomnienie filmowe o Idze C.". Jeszcze wcześniej, w 2000 roku za najlepszy scenariusz nagrodzono film "U Pana Boga za piecem" Jacka Bromskiego, a "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana stał się przebojem całego festiwalu - czytamy na Sunori.pl.

Północnokoreański festiwal filmowy odbywa się od 1987 roku co dwa lata. Czternasta edycja festiwalu rozpoczęła się 17 września i zakończyła 24 września.Zobacz także: 30. Warszawski Festiwal Filmowy rusza 10 października.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.