Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10143 miejsce

Moja meblościanka Goleniowska ma ponad 34 lata

Fragment "Kroniki rodziny Sadowskich".

Meblościanka w całej okazałości (bez szafy) / Fot. Wincenty SadowskiInne ujecie meblościanki Goleniowskiej / Fot. Wincenty SadowskiPrzed samym wyjściem z wojska prawie cała rezerwa podpadła na służbie (opijaliśmy kogoś imieniny), ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Mnie tylko zdjęto rozkazem z dowódcy drużyny. Inni też dostali jakieś kary, ale z wojska wyszliśmy w terminie.

Wracałem do domu okrężną drogą, przez Poznań, Nowy Tomyśl, Różę. Chciałem odwiedzić rodzinę mamy, tym bardziej, że z wojska miał też wyjść najstarszy syn wujka Czesia, Zenek. Do Szczecina wracałem już z nieaktualnym skierowaniem do cywila, jednak udało mi się.

W międzyczasie Ela załatwiła nam 9 m kw. pokój sublokatorski na ul. Olsztyńskiej 27. Od początku listopada 1974 r. ojciec przechodzi na emeryturę, a ja z powrotem do pracy w stoczni, na stare miejsce z pensją 3100 zł/miesiąc.
Biblioteczka w meblościance / Fot. Wincenty Sadowski
Święta Bożego Narodzenia spędziliśmy jeszcze na sublokatorce na ul. Olsztyńskiej i u rodziców, ale w lutym 1975 r. dostaliśmy z przyspieszenia stoczniowego mieszkanie spółdzielcze M-2 na ul. Boryny 24/6, za jedyne 19.434 zł.

Przydały się moje oszczędności jeszcze z czasów kawalerskich, wzięliśmy też pożyczki i na pierwsze wyposażenie mieszkania kupiliśmy: meblościankę Goleniowską za 9409 zł, kanapę za 4210 zł, dwa fotele za 4220 zł, cztery szafki kuchenne za 1530 zł, ławę za 700 zł, telewizor „Neptun” za 8440 zł. Mogliśmy teraz pomyśleć o ślubie kościelnym.

PS Meblościanka Goleniowska nie była rozdzielna (stanowiła jedną całość, bo miała pojedyncze ścianki pionowe), dlatego dorobiłem jedną ściankę pionową w połowie, aby można ją było rozdzielić na dwie części, na przykład przy przesuwaniu do malowania. Dodałem też dwie szyby
do górnej części biblioteczki.

Stare zastawy obiadowe i śniadaniowe / Fot. Wincenty SadowskiSzkło, zastawy, puchary / Fot. Wincenty SadowskiStół z brakującą częścią zastawy (z prawej widoczny fragment szafy do meblościanki) / Fot. Wincenty Sadowski


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Też kiedyś taką miałem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja już nie mam goleniowskiej meblościanki, ale swego czasu bardzo mi odpowiadała. Była bardzo funkcjonalna i nie zajmowała dużo miejsca. Teraz mam zrobione z niej na całą ścianę półki na książki z domowej biblioteki. Plus za wspomnienia. Nigdy nie przyszło mi do głowy jakoś czulej ją wspominać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Goleniowski " Hubert " stoi już 23 lata i dobrze się trzyma. Samo to że przetrwał z nami tą transformację, należy mu się szacunek i zostanie do końca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst, w tak prostej i oszczednej formie tyle mowi o sposobie zycia sprzed 35 lat. Duza wartosc dokumentalna. Przeczytabym wiecej takich tekstow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.