Facebook Google+ Twitter

Moja pasja i hobby? - Brydż !!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-09-06 15:58

Rozmowa z Adrianem Bakalarzem wielokrotnym Mistrzem Akademickim w brydżu sportowym, pasjonatem tej dyscypliny na Podbeskidziu.

Witaj. Opowiedz mi jak zaczęła się Twoja przygoda z brydżem ?

To długa historia. Właściwie początki mojego grania wiąże z pierwszą klasą LO nr 5 w Bielsku Białej, do którego udałem się głównie dlatego, że działało tam kółko brydżowe. Zaczynałem wcześniej, bo już w siódmej klasie podstawówki tata wyłożył mi podstawy brydża, grywałem z nim, z jego kolegą i kuzynem. Gdy zacząłem naukę w liceum byłem już na tyle obeznany w temacie, że pominąłem zajęcia dla początkujących trafiając od razu do grupy zaawansowanej. To takie rzucenie na głęboką wodę... Z biegiem czasu zacząłem grać dużo ze starszymi od siebie przez co mogłem się dużo nauczyć i nabyć doświadczenia. Dużo zawdzięczam opiekunce naszego koła p. Kasi Michałek, która szukała mi partnera do gry. Na Śląsku liczyły się wówczas dwie duże sekcje Bielsko- bialski "Olimpijczyk" już śp. Henryka Gagatka i bytomskie "Buksy".

Przyznam że za bardzo nie znam zasad brydża. Czy mógłbyś w paru zdaniach laikowi przybliżyć na czym ta gra polega?

W brydża może grac jednorazowo 2-3 osoby, jednak optymalnie jest to gra dla 4 osób tworzących 2 pary. Gra się 1 talią kart bez jokerów czyli 52 kartami. Następnie rozdaje się po 13 kart. Cała zabawa polega na tym żeby zebrać jak najwięcej lew z jednego rozdania. Gra składa się z trzech etapów: Pierwszy, w którym licytuje się kontrakt, czyli ile lew zbiorą. Lewy to karty wyłożone kolejno przez każdego gracza. Druga faza - to tzw. wist gdzie przeciwnicy planują optymalną "obronę" i trzecia faza, gdy jeden z partnerów wykłada karty, a drugi zgarnia zaplanowane lewy.

Czy istnieje podział na brydża amatorskiego i zawodowego? I czy jest
między nimi duża różnica?


Tak, można przyjąć że jest brydż amatorski i ten dla zaawansowanych – brydż sportowy. Czym się różnią? Brydż amatorski to dobra rozrywka i hobby, w której bardzo dużo zależy od szczęścia, od mocnej karty. Natomiast w brydżu sportowym nie ma mowy o szczęściu, wszyscy mają te same karty, tu liczą się przede wszystkim ścisłe analityczne myślenie i odpowiednia strategia. I tak jak w każdym sporcie, są ludzie którzy grają dla czystej satysfakcji, a są tacy którzy się z tego utrzymują. Wbrew pozorom brydż to drogi sport.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Adam Bręk
  • Adam Bręk
  • 27.09.2010 20:38

kbkhbgjkhgjl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.