Facebook Google+ Twitter

Moja pasja: Wikipedia

Ma na imię Kamil, pochodzi z Radomia, kocha sport. Wolny czas dzieli między naukę w szkole a swoją największą pasję, którą jest redagowanie polskiej Wikipedii. KamStak23, bo tak się podpisuje, nie wyobraża sobie życia bez uzupełniania Wiki.

 / Fot. LogoJakimi sukcesami w polskiej Wikipedii możesz się pochwalić?
- Za swoje „sukcesy” w Wikipedii mogę uznać to, że jestem autorem lub współautorem trzech tzw. "artykułów na medal" z hasłami: Adam Małysz, Simon Ammann, Paweł Zagumny oraz kilku „dobrych artykułów”, np. Wojciech Żaliński czy Grzegorz Wagner. Mogę się również pochwalić, iż z moich haseł korzystają takie serwisy internetowe jak: siatka.org, Sportowe Fakty oraz oficjalne strony internetowej klubów sportowych.

Dlaczego zdecydowałeś się zostać redaktorem Wikipedii?
- Edytuję w Wikipedii, bo to po prostu jedne z moich ulubionych zajęć w wolnym czasie. Lubię powiększać jej zasoby, tym bardziej, że z treści wprowadzonych przeze mnie haseł mogą korzystać inni.

Musisz zatem wiele czasu poświęcać na redagowanie Wikipedii.
- Nie redaguję Wiki regularnie. To tylko zależy od mojego wolnego czasu, kiedy mam dostęp do komputera. Mogę powiedzieć, że czasami zdarza mi się spędzić w tym projekcie nawet kilka godzin – wtedy zazwyczaj pracuję nad którymś z haseł dużych rozmiarów. Jednak większość czasu poświęcam na takie czynności jak weryfikowanie nowych artykułów, kontrolowanie ostatnich zmian. Niestety, w ostatnim czasie „przygniotły” mnie m.in. obowiązki, dlatego w Wikipedii jestem teraz mniej aktywny.

Co sądzą o Twoim hobby znajomi, rodzina?
- Bardzo rzadko dzielę się informacjami ze znajomymi o zajęciach w internecie.

Redagowanie Wikipedii to odpowiedzialne zajęcie. Skąd czerpiesz wiedzę o hasłach, jakie dodajesz do Wiki? Co robisz, gdy nie jesteś pewien czegoś, np. daty, miejsca?
- Hasła tworzę na podstawie wiarygodnych źródeł, jakimi są m.in.: główne portale sportowe, oficjalne strony klubów czy sportowców, gazety, a także statystyki rozrywek ligowych. Jeśli dana wiadomość jest dobrze uźródłowiona, jestem spokojny o autentyczność informacji, mimo że mam świadomość, iż również dobre źródła czasem mogą się mylić. Wiadomości, do którym nie ma przypisanych źródeł, staram się nie dodawać. Jednak do niektórych szukam potwierdzenia aż do skutku.

A nie boisz się odpowiedzialności – że coś pomylisz i ktoś przez to ucierpi, bo informacje,
z jakich skorzysta, będą nieprawdziwe?

- Pomyłki zdarzają się każdemu. Zawsze sprawdzam swój tekst, czy jest zgodny z materiałami, na podstawie których go napisałem. Jeśli miałbym przeoczyć jakiś błąd, to nie aż taki, aby czytelnik mógł przez to w jakiś sposób ucierpieć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Duży plus za wywiad. Naprawdę ciekawy pomysł. Wikipedia jest bardzo dobra więc warto taki temat poruszać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.